EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-06-2019 20:32   Güncelleme : 16-06-2019 20:44

Erdemli’de 78 Yıl Sonra Bir İlk

Büyük Sorgun İlkokulu ve Ortaokulu’nun 1941 yılında kuruluşundan bu yana 78 yıl sonra İl Milli Eğitim Müdürü Ziyaret etti. Erdemli'nin en uzak okullarından olan Sorgun İlkokulu-Ortaokulu ile Sarıkaya İlkokulu-Ortaokulu öğrencileri 'karne hediyesi' sevincini yaşadı.

Erdemli’de 78 Yıl Sonra Bir İlk

Mersin Yenişehir Müfide İlhan İlkokulu ile Yenişehir Belediyesi Anaokulunun 'Kardeş Okul Projesi' kapsamında düzenlediği etkinliğe; Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Derin, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca,  Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Mersin Milli İl Eğitim Şube Müdürü Mikail Eren, Erdemli Milli Eğitim İlçe Şube Müdürleri Mahmut Karaağaç. Erdoğan Tekin, Sarıkaya Mahalle Muhtarı Mustafa Ulak, Sarıkaya İlkokulu-Ortaokulu Müdürü Hüsnü Coşar, Sorgun Mahalle Muhtarı Mehmet Gür, İlk ve Ortaokul Müdürü Emine Yerli, Müfide İlhan İlkokulu Müdürü Halil Sarı, Yenişehir Belediyesi Anaokulu Müdürü Ümmühan Kılınç, Öğretmenler, Öğrenciler ve Velileri katıldı.

Sarıkaya İlkokulu bahçesinde 15 Temmuz ve Çanakkale Şehitliğini simgeleyen mini eserler gezildi.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Mersin il Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Yenişehir Müfide İlhan İlkokulu Müdürü Halil Sarı ve Yenişehir Belediyesi Anaokulu Müdürü Ümmühan Kılınç ile Mersin Time gazetesi sahibi Aytur Gezer’e kırsal kesimdeki çocukları unutmayarak karne hediyesi vermelerinden dolayı teşekkür etti.

Mersin’deki Erdemlili eğitimcilerin köylerdeki kardeşlerini unutmayarak onlarla birlikte olmalarının anlamının büyük olduğunu vurgulayan Kaymakam Kula, ‘’Minik yavrularımızın gözlerindeki heyecanı onlarla birlikte yaşamak kadar güzel bir şey olamaz. Çocuklarımıza en güzel karne hediyesi olarak kitaplar armağan edildi’’ dedi.

Uzun zamandır bu okulları ziyaret etmeyi planladığını vurgulayan Mersin il Milli Eğitim Müdürü Adem Koca; "Sizlerin her biriniz bizim için anlamlı ve önemli. Sizleri hayata hazırlamak biz eğitimcilerin görevi. İlerde hanginizin hangi görevlerde olacağını şimdiden tahmin edebilmek mümkün olmasa da; vereceğimiz eğitimle hayata tutunmanızı, hayatta güzel görevler yapmanızı ve önce ailenize sonrasında da bölgenize, mahallenize, şehrinize ve ülkenize faydalı birer birey olmanızı temenni ediyoruz. Biz her zaman yanınızdayız ve emrinizdeyiz. Bizlerin amacı sizlerin daha iyi eğitim alması ve hayata hazırlanması. Bugün bir milat olsun ve bundan sonraki hayatınızda sizlere başarılar diliyorum. Öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve hepinize başarılar diliyorum" diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Sarıkaya Ortaokulu Birincisi Şerife Kara ile Sorgun Ortaokulu Birincisi Yunus Erdem Şen'e başarılarını kutlamak için bisiklet hediye edildi. Gönüllüler tarafından hazırlanan hediyeler öğrencilere tek tek dağıtıldı.

1941 Yılında kurulan Sorgun İlkokulu'na 78 yıl sonra ilk defa bir Milli Eğitim İl Müdürü ziyarette etti. Konuyla İlgili açıklama yapan Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca; "Bir tarafı Çamlıyayla, Bir tarafı Anamur olan çok büyük ve zor bir il Mersin. Bizde imkânlarımız ölçüsünde ilçe, mahalle demeden en ücra köşelerde bulunan okullarımızda geleceğimiz gençlerin yetişmesinde büyük fedakârlıklarla çalışan eğitim ordumuzun neferlerini yalnız bırakmamak adına fırsat buldukça ziyaret edip, onların maddi manevi yanlarında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Sorgun İlkokulu da bu okullarımızdan biri. Burada bulunmaktan yavrularımızın karne sevincini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

Sınıf öğretmeni Cennet Giriş tarafından hazırlanan eTwinning "You and l Together" ve eTwinning  "KodErdemli" projelerinin çalışmalarını öğrencileri ile birlikte okul koridorunda sergiledi. Sergide öğrenciler ile protokol arasındaki ikili diyaloglar dikkat çekti.

Öğrencilerin empati kurarak insanları anlamayı özellikle dezavantajlı insanları anlamayı yaptıkları çalışmalar dikkatlerden kaçmadı.