EĞİTİM
Giriş Tarihi : 13-06-2019 18:49

Kocahasanlı Anadolu Lisesi’nden Unutulmaz Müzik Dinletisi

Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde Kocahasanlı Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin her yıl geleneksel olarak ‘’Duygularımızın dilidir sanat’’ konulu müzik etkinliği düzenlendi.

Kocahasanlı Anadolu Lisesi’nden Unutulmaz Müzik Dinletisi

Erdemli ilçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, okul aile birliği yöneticileri veliler, öğretmenler, okul yöneticileri ile öğrencilerin katıldığı etkinliğin açılışında konuşan okul müdürü Sait Kara, ‘’Duygularımızın dili, sevgiliye serenat, bebegimize söyledigimiz ninni, sevdiklerimize yaktıgımız ağıtlardır müzik.

Söylenememiş sözlerin çağlayanı, coşku sevincin ve inancın duasıdır, müzik.

Gerçekten de anne karnında annenin kalp atışlarını dinleyerek başlayan bu birliktelik ses duyamaz hale gelene değil, ölene kadar devam edecektir. Üstelik mutlu eden bir birlikteliktir bu.

Müzik, insanın doğayla arasındaki en kuvvetli bağlardan biridir. Çünkü doğaya ve insan yaşamına ait her şeyde müzik vardır. Bu nedenle de insan yaşamının her anında müziğe ihtiyaç duyar. Özellikle doğadan uzaklaştıkça o bağı canlı tutmak için müzik dinleme ihtiyacı daha da önem kazanır’’ dedi.

Müzik hayatın rengi ve mutluluk kaynağıdır diyen Kara konuşmasını şöyle tamamladı:

‘’Müzik içerisinde önemli bir yer tutan türkülerimiz binlerce yıllık Anadolu kültürünün bir mirasıdır. Görkemli uygarlıklara sahne olmuş bu topraklar, farklı yöresel zenginlik ve tatlarıyla, her bölgeyi tanıma şansı verir bizlere.

Kırşehir'in güllerini de; Ege'nin, Karadeniz'in, Akdeniz'in kır çiçeklerini de kısaca her bölgenin rengini kokusunu hissederiz türkülerde.’’

2018/2019 Eğitim ve öğretim yılının son günlerinde çok kıymetli ögrenci ve onları eğiten değerli ögretmenlerin gayret ve çabalarından ortaya çıkartılan ürünleri sergilemek ve paylaşmak istediklerini belirten Kara müzik dinletisine katkı sunan herkese teşekkür etti.

Konuşmanın ardından öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı müzik dinletisi programı sunuldu.