GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-06-2019 23:04   Güncelleme : 06-06-2019 23:31

Bayramda Kızkalesi Doldu Taştı

UNESCO Geçici Miras Listesi'nde yer alan turizm beldesi Kızkalesi'nde, Ramazan Bayramı tatili nedeniyle otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştığı bildirildi.

Bayramda Kızkalesi Doldu Taştı

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop, yaptığı açıklamada, dokuz günlük Ramazan Bayramı tatilinde vatandaşlar, havaların sıcak ve güneşli gitmesiyle sahilleri doldurduğunu söyledi.

Mersin'in en önemli turizm merkezlerinden Kızkalesi'nde sahil ve otellerde yoğunluk yaşandığını belirten Öztop, ‘’Otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Kızkalesi, Ayaş, Susanoğlu gibi bölgelerde tatilcilerin kimileri denize girip güneşlenirken kimileri deniz bisikleti ve tur tekneleri ile tatilin tadını çıkarttı. Kızkalesi sahiline iğne atsan yere düşmez duruma geldi’’ dedi.


Ramazan Bayramı dolayısı ile turizmcilerin sezona iyi bir giriş yaptığını belirten Öztop, "2019 yaz sezonu turizmi Ramazan Bayramı ile birlikte başlamış bulunuyor. Kızkalesi denizi ve güneşi ile muhteşem bir yer. Yaşlı, emekli, engelli vatandaşlarımızın da çok rahat bir şekilde denize girebileceği bir yer. Kızkalesi'nde günlük yat turu, dalış turizmi ve ören yerleri turu gibi aktiviteler de yapılmaktadır. Kızkalesi sahilinin en önemli bir özelliği de kumunun çok ince olması ve taşın bulunmaması. Ramazan Bayramında Kızkalesi’nde 105 adet, otel, motel, pansiyon ve yıldızlı otel statüsünde hizmet veren tesislerin tamamının doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaştı. Temennimiz bu doluluğun bayram sonrasında da sürmesidir" diye konuştu.


Başkan Yardımcısı Öztop, "Ramazan Bayramında hepimizin yüzü güldü, sıra 90 günlük yaz sezonunda otellerimizin doluluk oranını yakalamasıdır. Şimdi turizmcilerimiz dört gözle yurt dışından tatile gelecek olan gurbetçilerimizi bekliyorlar. Sadece gurbetçileri değil tüm tatilcileri Kızkalesi'ne bekliyoruz" şeklinde konuştu.

-‘’Dünya Plaj Voleybol Şampiyonası’’-

Geçtiğimiz yıl 3 yıldız dünya voleybol şampiyonasının Kızkalesi sahilinde yapıldığını ve bölge tanıtımına büyük destek sağladığını anımsatan Mehmet Şirin Öztop, Voleybol Federasyonunun Plaj Voleybolu bölümü ile 22 Ekim’de U-20 yaş altı grubundaki sporcularla yeni bir etkinlik daha düzenlemek için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Bu tür sosyal ve sportif faaliyetlerin Kızkalesi’nin hem yurt içinde hem de yurt dışında tanıtılmasına önemli katkı sağladığını vurgulayan Öztop, ‘’Bu sportif etkinliği yapmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı, Voleybol Federasyonu, Mersin Valiliği ve Erdemli Belediyesinden yardım bekliyoruz. Malum dünya voleybol şampiyonasına yurt içinden gelen sporcu kadar yurt dışından da gelecek ve Kızkalesi’nin tanıtımında gönüllü olacaklar var. Bu nedenle bu faaliyeti bölge adına önemsiyoruz’’ ifadesini kullandı.