GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2019 20:31

Dr. Erenay, Bayramı Kendi Adımıza Değil İnsanlık Adına Yaşayalım

Erdemli İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay Ramazan Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Dr. Erenay, Bayramı Kendi Adımıza Değil İnsanlık Adına Yaşayalım

Erenay mesajında şunları söyledi, “Ülke, millet ve İslâm âlemi olarak rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan-ı Şerifin sonunda bayrama kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız diyen İlçe Müftüsü Dr. Erenay,  ''Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun. Bayramlar, bizleri istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde biz Müslümanlara süreklilik kazandıran en müstesna zaman dilimleridir. Bayramlar, mahzun gönüllere sevinç ve müjde tattıran, coşku ve kardeşlik rüzgârlarının dalga dalga yayıldığı ulvî zaman dilimleridir. Bayramlar, insanî ve İslamî güzelliklerin birlikte yaşandığı, birlik, beraberlik, sevgi ve saygının en güzel örneklerinin sergilendiği, toplumun bütün kesimlerinin birbiriyle kaynaştığı paylaşma ve dayanışma günleridir.

Ancak bugün üzülerek görüyoruz ki birçok İslam beldesinde Rabbin yüce katında bayramı hak ettiği halde, savaş, şiddet ve terör gölgesinde bayramını bayram gibi yaşayamayan kardeşlerimiz var. İslam beldelerindeki zulme uğramış, çaresiz  boyun bükmüş masum çocukların, ak sakallı ihtiyarların, evladını yitirmiş anaların gözünün yaşını silmeyi ve onların kurtuluşuna vesile olabilmeyi temenni ederek bayrama kavuşmak istiyoruz.'' dedi.

Dr. Erenay, ''Bayrama, umut ve güven içinde ulaşan bizler, bugün umutsuzluğu gönüllerimizden söküp, bizden bayram neşesi bekleyenlere beklediklerini ikram etmeli; bayramın sevincini, neşesini dua, tekbir ve selamlarla önce kendi içimizde duymalı sonra da bayrama acıyla, gözyaşıyla ulaşabilmiş kardeşlerimize bunu en kalbi ve samimi duygularımızla hissettirmeliyiz. Bayramlarda evlerden evlere taşınan armağanları gönüllere taşıyalım. Varlık sebebimiz olan anne ve babalarımızı unutmayalım ve onların hayır dualarını alalım. Evlerimizin canlı bayramları olan çocuklarımızı, kuşatıcı bir sevgi ve kardeşliği yaşadığımız bu ibadetin coşkusu ile tanıştıralım. Bize sığınan kırık kalpleri onaralım, gönlümüzün kapılarını Allah'ın biçare misafirlerine açalım. Bayramın manevi atmosferinde yetimleri, yaşlıları ve engellilerin gönüllerini imar etme, huzurevlerinde kalanları, öğrencileri, toplumumuzun yetimleri sokak çocuklarımızı, yoksulları, onuruyla, izzetiyle yaşayan ihtiyaç sahiplerini, maddi ve manevi anlamda zarara uğrayan tüm kardeşlerimizi hatırlayalım. Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri, yara alan kardeşliklerimizi onaralım. Yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son verelim.'' dedi.

Bayramı kendi adımıza değil insanlık adına yaşayalım diyen Dr. Erenay, ''Sevincimiz yeni sevinçlerin toprağı olsun. Huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi; mutluluğumuz tüm insanlık ailesinin acılarına teselliler sunsun. Bu duygu ve düşüncelerle, Erdemli'li hemşerilerimin, ülkemizin, gönül coğrafyamızın, yurt dışındaki millet varlığımızın ve İslam aleminin mübarek Ramazan Bayramlarını en içten duygularla tebrik ediyorum.'' dedi.