EĞİTİM
Giriş Tarihi : 31-05-2019 18:59   Güncelleme : 31-05-2019 19:05

ODTÜ’de 7 Bin Öğrenci Deniz Yaşamını Öğrendi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Barış Salihoğlu, ilk ve ortaokul seviyesindeki 7 bin öğrenciye ‘’Denizimi tanıyorum ve Koruyorum’’ konulu eğitim verdiklerini söyledi.

ODTÜ’de 7 Bin Öğrenci Deniz Yaşamını Öğrendi

ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü (BDE)’de sadece bilimsel araştırmalar yapmadığını belirten Salihoğlu, aynı zamanda geleceğimiz çocuklarımıza da denizler ve çevreye duyarlılık üzerine de eğitimler verdiklerini belirtti.

Çocuk eğitimlerine yönelik gazetecilere açıklamalarda bulunan enstitü müdürü Doç. Dr. Barış Salihoğlu, Bu düşünceden yola çıkarak 40 yılı aşkın deniz bilimleri deneyimine sahip ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü araştırmacıları olarak bizler ilköğretim odaklı, uygulamalı deniz bilimleri eğitimi vermeyi hedefleyen “Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum” bilim ve toplum eğitimi düzenliyoruz. Gelecek nesillere bilimsel bakış açısı kazandırarak denizleri tanıtmak, koruma konusunda erken yaşta bilinçlendirmek, çevre konusunda farkındalık yaratarak sürdürülebilir çevre bilinçlerinin gelişiminde katkı sağlamak amacıyla 2012 yılından bu yana yaklaşık 7 bin ilk ve ortaokul öğrencisine denizcilik ile ilgili eğitimler verdik’’ dedi.

Öğrencilere haftada 2 gün olmak üzere eğitimler verildiğini anmıştan Salihoğlu bunu enstitüdeki akademisyenlerin gönüllülük esasına göre verildiğini kaydetti. Bu eğitimlerin Türkiye’de başka örneğinin olmadığını da hatırlatan Salihoğlu, eğitimden amacın öncelikle deniz kenarında olunmasına rağmen deniz bilgisi olmayan çocuklara denizleri tanıttıklarını belirterek şunları söyledi:

‘’Gelecekte ülkemizi yönetecek olan çocuklarımıza öncelikli olarak denizleri ve denizlerin yapısını tanıtıyoruz. Denizlerimizden daha sağlıklı faydalanmak, denizlerden istifade ederken bunu doğru kullanmak için neler gerektiğini çocuklara aktarıyoruz. Çocuklara deniz ekosistemi ve insanların denizlere yaptığı etkileri öğretiyoruz. Hepimiz görüyor ve işitiyoruz ki denizlerdeki plastik kirlilikleri çok fazla arttı. Bu çevrenin kirlenmesiyle birlikte hem bizi etkilediği gibi denizdeki canlıları daha fazla etkiliyor’’ diye konuştu.

Bölgede koruma altında bulunan Akdeniz foku ve caretta caretta gibi canlıların da bulunduğunu kaydeden Salihoğlu, bu canlıların korunması gerektiğinin anlatıldığını vurguladı.  

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi yetkilileri de ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne 5 ve 6’ntıncı sınıf öğrencilerinin katılımı ile bir ziyaret programı gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile imzalanan AB Bilgi Merkezleri Ağının Desteklenmesi Projesi kapsamında düzenlenecek etkinliğe sos yo ekonomik açıdan dezavantajlı olan öğrenciler katıldı. Öğrencilerin interaktif katılımı ile pratiğe dayalı olarak düzenlenen programda Avrupa Birliği'nin Su ve Deniz Politikalarına uyumlu olarak deniz ekosisteminin korunması, iklim değişikliği ve kaynakların sürdürülebilir kullanımı konusunda öğrencilerin bilgilendirilmesi sağlandı.

Öğrenciler eğitim sonunda ODTÜ iç denizindeki denizel yaşam ile denizden çıkartılan balık türleri tanıtıldı. Öğrencilere eğitimler esnasında yarışmalar da düzenlendi.