GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2019 17:11

Ramazan Bayramında Alınacak Tedbirler

Trafikten, fırınlara, gıda üretimi yerlerin denetlenmesine bir çok konuda alınan Ramazan Bayramı tedbirleri ve ulaşılabilecek telefon numaraları haberimizde.

Ramazan Bayramında Alınacak Tedbirler

Mersin Valiliğinden yapılan yazılı açıklama şu şekilde; "03/06/2019 tarihi saat 13.00’den itibaren başlayacak olan Ramazan Bayramının huzur, barış ve güvenlik içerisinde, milli birlik ve beraberlik duygularıyla kutlanması için aşağıdaki tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır.

1-Bayram ve yaz tatili nedeniyle karayollarında artacak trafiğin güvenliği ve akıcı hale getirilmesi için ilgi yazımızda belirtilen tedbirler alınacak, uygulamalar yapılacaktır.

Yolcuların bayram dolayısıyla herhangi bir şekilde rahatsız edilmemeleri bakımından otogar, istasyon, liman, şehir içi otobüs durakları ile halkın alışveriş yaptığı yerlerde gerekli güvenlik önlemleri alınarak daha dikkatli ve titiz davranılacak, böylesi yerlerde bayram süresince nöbetçi personel bulundurulması sağlanacaktır.

2-Belediyelerce toplu taşıma araçlarının seferlerinde sürekliliğin sağlanması ve şehir içi trafiğin akıcı hale getirilmesi amacıyla gerekli tedbirler önceden planlanacak, itfaiye, su ve kanalizasyon arıza ekipleri hazır hale getirilecek ve nöbetçi memurlukları vatandaşlarımızın müracaatlarına açık tutulacaktır.

3-İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ilçe kaymakamlıkları ve belediyelerce gıda üreten iş yerleri ile satışını yapan ve toplu tüketim yerlerinde gıda güvenliğine ve tüketicinin aldatılmasının önlenmesine yönelik kontroller sıklaştırılacaktır.

4-Ekmek darlığı çekilmemesi için Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığınca gerekli önlemler alınacaktır.

5-Bayram arifesinde ve bayram süresince bankalarda, PTT şubelerinde, büyük mağazalarda ve plajlarda yığılma olacağından bu gibi yerlerde güvenlik önlemleri arttırılarak devriye ve nöbet hizmetleri uygulanacaktır.

6-Bayram süresince halkın sağlıkla ilgili sorunlarının çözümlenmesi için hastane ve sağlık kuruluşlarında nöbetçi personel bulundurulması konusunda üst yöneticiler tarafından önceden planlama yapılacaktır.

7-Sosyal hizmet kurumlarında barınanların, aileleri veya vatandaşlarca yapılacak ziyaretlerine esas olmak üzere gerekli tertip ve düzenlemeler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce alınacaktır.

8-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit edilen yoksul ailelere bayram öncesi gıda, giyecek vb. yardımlar yapılacak, müftülüklerimiz tarafından ise vaazlarda küskünlük ve dargınların sonlandırılması, huzurun, milli birlik ve beraberliğimizin pekiştirilmesi konuları işlenecektir.

9-Elektrik kesilmelerine karşı Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Mersin İl Müdürlüğü tarafından yeteri kadar ekip göreve hazır bulundurulacaktır.

10-Telefon arızalarına karşı İl Telekom Müdürlüğü arıza ekiplerini hazır bulunduracaktır.

11-Sıvılaştırılmış petrol gazı tüpleri İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ile belediyeler tarafından kontrol edilecektir.

12-Meydana gelebilecek yangın veya doğal afetlere anında müdahale için belediyeler ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün üst yöneticileri tarafından önceden planlama yapılacak, yeterli ekip teçhizatları ile birlikte hizmete hazır halde bulundurulacaktır.

İlimizde bayramın huzur ve güvenlik içerisinde kutlanmasına esas olmak üzere; halkımızın her türlü şikâyetleri için gerekli telefonlar aşağıya çıkarılmış olup, yukarıda belirlenen tertip ve tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini, her kademedeki personelin görevlerini üstün hizmet ve sorumluluk anlayışı içerisinde yerine getirmelerini ve uygulamanın birim üst yöneticileri tarafından bizzat takip edilmesini, Kaymakamlıkların da ilçelerinde gerekli tedbirleri almalarını rica ederim.


 

GEREKLİ TELEFONLAR:

Emniyet Nöbetçi Müdürlüğü.............: 328 42 90

  1. Trafik.................................... : 324 07 74

Polis İmdat....................................... : 155

Jandarma İmdat................................ : 156

Belediye Zabıta................................ : 238 16 50 – 238 16 51

Yangın İhbar.................................... : 110

Trafik Şube Müdürlüğü.................... : 232 66 80

Alo Trafik........................................ : 154

Su Arıza........................................... : 185

Elektrik Arıza.................................. : 186

Alo Maliye....................................... : 189

Sıhhi İmdat...................................... : 112

Alo Gıda.......................................... : 174

Mersin Şehir Hastanesi..................... : 225 10 00

Mersin Toros Devlet Hastanesi......... : 233 71 80 – 10 Hat