GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2019 15:59   Güncelleme : 26-05-2019 16:23

Herkesi Kızkalesi'ne Tatile Bekleriz

UNESCO Geçici Koruma listesinde yer alan tarihi ve turizm beldesi Kızkalesi sahili sezon öncesi Kızkalesi İlk ve Ortaokulu öğrencileri ile Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği üyeleri tarafından temizlendi. Bayram öncesi sahilde temizlik yapan öğrenciler temizlik sonrası ‘’Sahillerimiz tertemiz Kızkalesi’ne tatile bekleriz’’ sloganı attı.

Herkesi Kızkalesi'ne Tatile Bekleriz

Öğrenciler temizlik öncesi ellerinde, ‘’Sahillerimiz tertemiz Kızkalesi’ne tatile bekleriz’’, ‘’Dünya cenneti Erdemli’’ , ‘’Bu dünya bir tane kıymetini bil kirletme’’, ‘’Temiz çevre temiz dünya demektir’’ dövizleri taşıdı.

Öğrencilerle birlikte sahil temizliğine katılan Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kızkalesi’nin tarihi ve kültürel önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, ‘’Öğrencilerimiz sezon öncesi hem sahil temizliğine hem de turizme dikkat çekmek amacı ile sahilde minik elleri ile temizlik yaptı. Burası Mersin’in turizmde dünyaya açılan kapısıdır. Çocuklarımızın Sahillerimiz temiz herkesi Kızkalesi’ne tatile bekleriz sloganı atmaları da dikkat çekicidir. Öğrencilerimiz ile güzel bir sahil temizliği etkinliği yaptık. Bundan sonra da sahilin temiz kalmasını arzuluyoruz’’ dedi.

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop ise, turizm sezonu öncesi Kızkalesi İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin sahil temizliği yaparak sahilin temiz kalması yönünde dikkat çekmeleri önemli olduğunu söyledi.

Kızkalesi sahili ve beldenin içerisinin temiz olmasının tüm Mersin’in temiz olması anlamına geldiğine dikkat çeken Öztop,  ‘’Sahilleri temiz bir Mersin’e herkesi tatile davet ediyoruz. Dernek olarak bizler minik kardeşlerimiz gibi sahillerimizin sürekli temiz olması için daha dikkatli olacağız. Çocuklarımızın sahil temizliğine verdikleri önem biz yetişkinlere örnek olmuştur. Sahil temizliğine katılan Kızkalesi İlk ve Ortaokul yönetici ve öğrencileri ile velilerine teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

Kızkalesi İlk ve Ortaokulu Müdürü Mehmet Ercan Bozoğlu, öğrencilerin sahil temizliği yaparak bir farkındalık oluşturduğunu vurguladı. Öğrencileri küçük yaşta çevreye duyarlı yetiştirmeye çalıştıklarını kaydeden Bozoğlu,

Sahil temizliğinden amacın ‘Çöp toplamadan daha ziyade yerlere çöp atmamaktır. Çöpü toplayan çocuk bu faaliyetle çöpü yerlere atmamayı öğreniyor yani çevreye duyarlı yetişiyor. Çocuklarımızın tek isteği dünyayı bizlere de bırakın çağrısıdır. Lütfen yerlere çöp atıp kirletmeyelim’’ diye belirtti.

Şilan Fırat isimli Ortaokul öğrencisi ise insanlar kadar diğer canlıların da yaşamaya haklarının olduğunu, sahiller ne kadar temiz olursa insan yaşamının da o derece huzurlu olacağını dile getirdi.

Öğrenciler sahil temizliği sonrası velileri ile birlikte, unutulmaya yüz tutmuş ‘’mendik kapmaca ve bayrak yarışı’’ gibi çocuk oyunu oynayarak yorgunluk attı.

Sahil temizliğine öğrencilerle birlikte Erdemli ilçe Milli eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Şube Müdürü Mahmut Karaağaç, Kızkalesi Mahalle Muhtarı Murat kale, öğretmenler, öğrenciler veliler ve Kızkalesi Turizm Derneği üyeleri katıldı.