GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2019 21:23   Güncelleme : 22-05-2019 21:23

MTSO Yönetimi ODTÜ Deniz Bilimlerinde

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Cakır ve yönetim kurulu üyeleri ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü’nü ziyaret ederek Enstitü Müdürü Doç. Dr. Baris Salihoğlu ve akademisyenlerle bir araya geldi. Görüşmede akademisyenler deniz ve deniz ürünleri üzerinde yaptıkları araştırmaların detaylarını paylaştı.

MTSO Yönetimi ODTÜ Deniz Bilimlerinde

Deniz canlılarından kanser ya da kemik hastalıkları tedavilerinde kullanılacak ilaç yapımına; iklim değişiminin deniz yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasından deniz kirliliğinin önlenmesine; deniz canlılarının oksijen üretimine katkılarından kozmetik ürünlerine; hayvansal gıda takviye maddesi olarak kullanımından enerji üretimine kadar birçok alanda yürütülen araştırmalara değinildi.

Projeler içinde en çok dikkati çeken çalışmalardan birisi ise çocuklara yönelik devam eden eğitimler oldu.

Mevcut durumda haftada iki gün çocukları Enstitüye getirerek burada denizler, deniz canlıları hakkında bilgilendirme yaptıklarını anlatan Enstitü Müdürü Salihoğlu, hedeflerinin ise yerleşke içinde oluşturulacak bir merkezde İzmir’deki Uzay Kampı benzeri deniz temalı bir kamp kurmak olduğunu belirtti.

Salihoğlu burada benzetim ve teknik donatılarla oluşturdukları merkez ile yaz ve kış kampları başlatıp, yeni bir cazibe merkezi oluşturmak istediklerini anlattı.

Sunumları dinleyen ve araştırma konularından çok etkilendiğini ifade eden Başkan Kızıltan, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün çevreye, insana ve doğaya duyarlı bu kıymetli çalışmalarının artarak devam etmesi için işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Kızıltan "Burada çok güzel işler yapılmış ve yapılacak bir o kadar da iş var. Burası kent ekonomisine katma değer yaratan bir merkez. Dolayısıyla ilgili tüm kurumlar bir araya gelerek yapılacak işleri projelendirip peyderpey hayata geçirmek üzere gereken gayreti göstereceğiz" dedi.