GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2019 20:59   Güncelleme : 22-05-2019 21:04

Erdemli Sağlık Müdürlüğünde Çocuk Gelişim Birimi Hizmete Girdi

Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ‘Çocuk Gelişim Birimi’ açıldı. Ücretsiz hizmet verecek olan Birim sorumluluğuna da Tuğba Arıkan getirildi.

Erdemli Sağlık Müdürlüğünde Çocuk Gelişim Birimi Hizmete Girdi

Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümünden mezun olan Arıkan, üniversiteyi bitirdikten sonra çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde 3 yıl hizmet verdi.

0-18 yaş aralığındaki çocuk rahatsızlıklarına çocuk gelişimi ve eğitimi desteği vermekte olan Tuğba Arıkan, rahatsızlığından dolayı yönlendirilen ya da danışmanlık hizmeti almak isteyen ailelerin çocuklarına; “zihinsel, dil, motor, öz bakım, sosyal ve duygusal gelişim” alanlarında hizmetlerin verileceği bildirildi.

0-6 yaş aralığındaki çocuklara gelişimsel tarama testi ile sağlıklı görünümdeki çocuklarda olası gelişimsel sorunları saptayıp gerekli yönlendirme ve önerilerde bulunup takibini yaptığını kaydeden Arıkan şu bilgileri verdi:

5,5 -6 yaş arasındaki çocukların okul olgunluğunu ayrıca altını ıslatma, tuvalet eğitimi, saldırganlık, yeme problemi, okul korkusu, çalma, yalan söyleme, dikkat eksikliği, çocukluk mastürbasyonu, parmak emme. Tırnak yeme, inatçılık, kaygı, kardeş kıskançlığı, korku, öfke, saldırganlık, yalan söyleme, kaçma, uyku problemleri, anne-baba ayrılığı durumunda çocuklara yaklaşım, aile üyelerinin ölümü gibi durumlarda Ebeveyn-çocuk iletişimi, arkadaş ilişkileri gibi konular üzerinde ailelere özel eğitim danışmanlığı yaptığını belirten Arıkan şunları kaydetti:

‘’Televizyon izleme alışkanlığı ve bilgisayar kullanımı, ders çalışma ve ödev yapma, çocukların yaşına uygun oyun materyalleri, kitap seçimi, özel gereksinimi çocuklara sahip ailelere yönelik özel eğitim danışmanlığı ve yönlendirme çalışmaları konularında ailelere danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak isteyen tüm vatandaşları Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Hayat Merkezi’ne Çocuk Gelişimi biriminde başvurarak çocuklarının gelişimi hakkında gerekli olan desteği alabilirler. Hasta kabulümüz haftanın beş günü olup 08:30-16:00saatleri arasındadır ve bu verilen hizmet tamamen ücretsizdir.’’ Dedi.