EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-05-2019 20:36   Güncelleme : 22-05-2019 20:43

Erdemli’nin Mucit Çocukları

Erdemli ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün üç yıldır sürdürdüğü ‘’Kod Erdemli’’ projesi kapsamında şenlik düzenlendi. Kodlama şenliğinde 42 proje görücüye çıktı. Erdemli’nin gelecekteki mucit çocukları yaptıkları çalışmalarla şenlikte kendilerini ifade etme imkanı buldular. Projeler şenliğe katılanlar tarafından büyük beğeni kazandı.

Erdemli’nin Mucit Çocukları

Erdemli Akdeniz Ortaokulunda gerçekleştirilen Robotik Kodlama şenliği açılışına İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, İlçe Milli Eğitim şube müdürleri, Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Aso Müdürü Ahmet Ateş, Debi Akademi Koordinatörü Burak Burakgazi ve okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan ilçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, 2017 yılı Aralık ayında başlattıkları “Kod Erdemli” proje çerçevesinde üç yılda 37 okulda 4 bin 24 öğrenciye kodlama becerisi öğrettiklerini ve eğitimi tamamlayanlara sertifika verdiklerini söyledi.

Kodlama projemizde okulöncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizi çağın gereksinimlerine uygun olarak erken yaşta kodlama becerileri ile tanıştırmayı, sadece bilgiyi öğrenen değil, bilgiyi kullanan ve üreten bireyler olarak yetişmeleri ve ilerde ülke ekonomisine katkıda bulunacak projeler gerçekleştirmelerini hedeflediklerini belirten Açıkyörük şunları söyledi:

‘’Kod Erdemli Projemiz ile 37 okulumuzda 4 bin 24 öğrencimizi kodlama becerileri konusunda eğiterek sertifika verdik. Gördük ki imkân tanındığında minik yüreklerin neler başaracağını neleri ortaya koyacaklarını birlikte yaşadık.  

 

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Robotik Kodlama Atölyesinde; kodlama eğitimlerini başarı ile tamamlamış 13 farklı okuldan 78 öğrencimiz ile robotik eğitimlerimizi gerçekleştirdik.

Bunun yanında atölyemizde öğrencilerimize robotik kodlama konusunda rehberlik yapacak 124 öğretmenimizi hizmet içi eğitime aldık.

Öğrencilerimiz 21. Yüzyıl becerilerini öğrenerek geleceğin bilim adamları olma yolunda ilerlemektedirler. Ayrıca Robotik Kodlama Atölyemizde 3 boyutlu tasarım, 3 boyutlu üretim, elektronik, mekatronik ve robot uygulamaları da yapabilmektedir.’’ 

Bu yıl ki Robotik Kodlama Şenliğinde değişik kategorilerde 42 proje sergilendiğini belirten Açıkyörük, bu şenliği gelenekselleştirmek ve uluslararası yarışmalara katılmak en büyük hedef belirlediklerini kaydetti. Açıkyörük, bu organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen tüm öğrenci, öğretmen ve idarecileri kutlayıp başarılar diledi.