GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2019 18:08   Güncelleme : 22-05-2019 18:15

Polis Uyardı: Teknolojik Dolandırıcılara Dikkat

Mersin Emniyet Müdürlüğü Toplum Polislik Şube Müdürlüğü vatandaşları teknoloji dolandırıcılarına yönelik spot filmle uyarıda bulundu.

Polis Uyardı: Teknolojik Dolandırıcılara Dikkat

Emniyetten uyarı ile ilgili yapılan açıklamada, yurt genelindeki suç türlerinin gelişen teknoloji ile birlikte değişim gösterdiği, dolandırıcılık suçunun da bu süreçte değişim gösteren bir suç türü olduğu bildirildi. Her geçen gün yeni bir yöntemle vatandaşları kandırmanın yollarını arayan dolandırıcılara karşı, vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada şu bilgiler verildi:

‘’İletişim yoluyla dolandırıcılık suçunu işleyen kişiler; telefon ile aramış oldukları vatandaşlarımıza, kendilerini özellikle polis, savcı, banka görevlisi, sigorta yetkilisi gibi sıfatlar ile tanıtarak, hayali senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturup, kazanç sağladıkları anlaşılmıştır.

2015-2018 yılları arasında iletişim yoluyla dolandırıcılık suçuna yönelik olarak, Ülkemiz genelinde vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve suçun farkındalığının artırılmasına yönelik yapılan faaliyetler neticesinde, iletişim yoluyla dolandırıcılık suçunda büyük oranda düşüş meydana gelmiştir.

Suçla mücadelede en etkin yöntemlerden birisinin önleyici tedbirler olduğu göz önüne alındığında, iletişim yoluyla dolandırıcılık olaylarının önüne geçilebilmesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması amacıyla kamu spotu düzenlenmiştir. Halkımız dolandırıcılara karşı dikkatli olmalarını istiyoruz.’’