GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-05-2019 18:33   Güncelleme : 20-05-2019 18:33

İŞ-KUR’ un Engelli İstihdamı Proje Başvuruları Başladı

İŞ-KUR Erdemli Hizmet Merkezi Müdürlüğü, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verileceğini bildirdi.

İŞ-KUR’ un Engelli İstihdamı Proje Başvuruları Başladı

Verilecek desteğin amacının, engelli ve eski hükümlülerin kendiişlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak olduğu belirtildi.

Başvuru Rehberi ve Formuna göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal taraflardan temsilcilerden oluşan Komisyon değerlendirmesi sonrasında destekleneceği bildirilen açıklamada, desteklenecek projeler ise şöyle açıklandı.
‘’Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler. Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler. Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler. Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler. Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler. Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.’’

Açıklamada, engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile kendi işini kurmak isteyen engelliler ve eski hükümlüler projelerini 14 Haziran 2019 tarihine kadar hazırlayıp bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine, Hizmet Merkezlerine elden veya posta yoluyla teslim edebilecekleri belirtildi.