GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2019 21:42   Güncelleme : 17-05-2019 21:53

Erdemli Beşir Derneğinden Cumhuriyet Meydanında İftar

Beşir Derneği Erdemli Temsilciliği, Cumhuriyet Meydanında iftar programı düzenledi.

Erdemli Beşir Derneğinden Cumhuriyet Meydanında İftar

İftar programına, AK Parti Erdemli ilçe başkanı Mehmet Topçu, yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri, TÜMSİAD yönetim kurulu üyesi Mehmet Türker, TÜMSİAD Mersin Şube Başkanı Murat Kocabaş, Semerkand Erdemli şube yönetimi, şehit ve gazi yakınları, ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Beşir Derneği gönüllü bağışçıları ve vatandaşlar katıldı.

Beşir Derneği Erdemli Temsilcisi İsmail Dölek, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Dölek konuşmalarında, Beşir Sosyal Yardımlaşma Derneği 5253 Sayılı Dernekler Kanununa göre bakanlar kurulu kararı gereğince kamu yararına çalışan dernek statüsünde olduğunu söyledi.

Hz. Peygamber (s.a.v.) bir bayram sabahı camiden evine dönüyordu. Sokakta bayramlıklarını giyinmiş, oynayan çocukları gördü. Fakat bir tanesinin durumu dikkatini çekmişti. Kenarda oturmuş, kirli ve eski elbiseler içinde diğerlerini seyrederken aynı zamanda ağlıyordu. Hz. Muhammed (s.a.v.) yanına yaklaşıp;

-“Ağlama güzel çocuk, ne diye ağlıyorsun, sen niçin arkadaşlarına katılmıyorsun?” Çocuk hüzünlüydü ve o hüzünle cevap verdi: “Ben yetimim, benim babam Uhud Savaşında şehid oldu.” Yetimler yetimi Hz. Muhammed (sav) için bu kadarı yeterliydi. Çocuğa duygulu gözlerle baktı ve -“İstemez misin Ben baban olayım, Aişe annen olsun, Fatıma da kardeşin?” diyerek onu teselli etmeye çalıştı.

Çocuk; -“Evet isterim” cevabını verdi. Bunun üzerine Hz. Peygamber, yetimin başını okşadı ve ismini sordu. Çocuk “Büceyr” deyince Efendimiz,

-“Hayır. Senin ismin Beşir olsun” buyurdu.

Çocuğun elinden tutup, evine götürdü. Yedirip içirdi, üstünü başını giydirdi, bir süre sonra sokağa çıkıp diğer çocukların arasına karıştığında, Beşir’deki değişikliği gören çocuklar merakla sordular:

-“Sen daha önce ağlayıp duruyordun. Şimdi nasıl oldu da böyle güzel oldun?” Beşir:

-“Açtım, doydum, çıplaktım, giyindim, yetimdim Resulullah babam, Aişe annem oldu” dedi. Bütün çocuklar gıpta ederek;

-“Ne olaydı, bizim de babalarımız Uhud’da şehit olsaydı da, biz de böyle bir babaya kavuşmuş olsaydık.” Diye ona gıpta ettiler. Günümüzde de bir çok Beşir’ler var. O Beşirler de kendilerine uzanacak bir el beklemektedirler. Beşir’in manası ise müjdeci ve müjde veren, güleç yüzlü insan anlamına gelmektedir.

Beşir Sosyal Yardımlaşma Derneği kendisine yetemeyen, desteğe ve hizmete ihtiyacı olan, istismara açık hale gelmiş mahzun ve mahcup gönüllerin müjdeleyicisi ve onların hamisi olarak hiçbir ayrım yapmadan, paylaşmayı erdem haline getiren bir kuruluştur. Gönüller ile buluşturmak, sosyal adalete ve kardeşliğe destek olmak, hayır işlerinin yaygınlaşması için gece gündüz dünyanın her yerinde insanlara hizmet etmek amacıyla kurulmuştur.

Türk milletinin tarihin hiçbir döneminde esaret altına girmediğini dile getiren Dölek, ‘’fethettiği her yerde adalet ve hoşgörüyü esas alan, mazisinde şan ve şeref barındıran yüce Türk milletinden aldığı destek ile Beşir Derneği, yurt dışı ve yurt içi olmak üzere Tüm Türkiye’de ve dünyada birçok faaliyetler yapmaktadır’’ dedi.

İsmet Dölek, Beşir Derneği gıda, giyim, yakacak, sağlık, eğitim, doğal afetler, sosyal, kültürel yardımlar, doğal afetlerde kurtarma ve kurban bağışı alanlarında faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Meslek edindirme, mahkûmlara dergi kitap, toplu sünnetler, Afrika’da su kuyuları, Arakan bambu şehir, Somali yetimhane ve gençlere yönelik koruyucu projeler yürüttüğünü vurgulayan Dölek,  ‘’Beşir Derneğimizin, www.besir.org.tr internet adresinden yayın yapan bir internet sitesi bulunmaktadır. Hem ihtiyaç sahibi hem de bağış yapmak isteyen tüm vatandaşlar bu site üzerinden ulaşabilmektedir. Ayrıca Twitter üzerinden @Besirdernegi ismi ile ve Facebook üzerinden de BEŞİR DERNEĞİ kullanıcı adı ile ulaşılabilmektedir.

Beşir Derneği Erdemli Temsilciliği olarak ise Nitelikli İnsani Yardım Modeli ile her ay 14 aileye düzenli kumanya dağıtımı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra “Bir Kap Bir Kalp” kampanyası ile hayırseverlerin evlerinde yaptıkları yemekleri onların adına evlerinden alıp belirlenen 15 kişilik toplam 5 ihtiyaç sahibi ailenin evlerine ulaştırmaktadır. Bunların yanı sıra ihtiyaç sahibi ailelere fitre ve zekât dağıtımı da yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına bayramlık çalışması da yapılmaktadır. Ayrıca bayram sabahları için kahvaltılık dağıtımı da vardır’’ şeklinde konuştu. Dölek, iftar programına katılan ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.