TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 17-05-2019 17:31   Güncelleme : 17-05-2019 17:36

‘Akıllı Kask’ Hayat Kurtaracak

Erdemli Akdeniz Ortaokulunda TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi törenle açıldı. Sergide, 8. Sınıf öğrencisi Mehmet Nuri Uslu’nun “Akıllı Kask” projesi büyük ilgi gördü. Akdeniz Ortaokulu öğrencileri geçtiğimiz son iki yılda ülke gündemine oturan projeler hazırlamış ve örnek okul gösterilmişti.

‘Akıllı Kask’ Hayat Kurtaracak

Akdeniz Ortaokulu sergi salonunda düzenlenen TÜBİTAK bilim fuarı sergisine Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Milli Eğitim Şube Müdürler, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

TÜBİTAK 4006 Bilim fuarında öğrencilerin bilimsel çalışmaları arasında 8. Sınıf öğrencisi Mehmet Nuri Uslu’nun hazırladığı “Akıllı Kask” projesi, sergiye katılanlar tarafından büyük ilgi gördü.

Akıllı Kask, Bisiklet ve Motosiklet kullananların uzun yollara çıktıklarında telefonlarını şarj etmeye, zaman kaybetmesini önlemek ve yollarını kask aracılığı ile aydınlatmasını ve arama kurtarma ekiplerinin telefon, telsiz ve el lambalarının şarj edilmesini sağlıyor. Akıllı kask ile olası afetlerde hayat kurtarmaya yaraması hedefleniyor.

Teknoloji Tasarım dersi öğretmeni Ahmet Uçar desteği ile projeyi yaptığını söyleyen Akdeniz Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Mehmet Nuri Uslu: ‘’Dünyada bisiklet ve motosiklet kullanıcıları çok fazla. Özellikle uzun yola çıkan motosiklet ve bisiklet tutkunları yolculuk sırasında elektriğin olmadı yerlerde telefonlarının şarjı bitebiliyor ve zor durumda kalıyorlar. Bu düşünceden yola çıkarak “akıllı kask” projesini düşündüm. Teknoloji tasarım öğretmenimle görüştüm ve uygulamaya karar verdim. Akıllı kaskımız, Bisikletçi ve motosikletçilerin uzun yollara çıktıkları zaman kaska monta ettiğimiz mini güneş enerjisi paneli ile elektrik üretimi sağlayıp onunla da telefonlarını şarj etme imkânı buluyor. Bu şekilde yolculuk sırasında telefonları hiç kesilmiyor. Özellikle gece yolculuklarında, dağlık arazilerde telefon şarj etme imkanı yok. Bu kask sayesinde bu dertten de kurtulmuş olacağız. Kaskımız, telefon şarj etmenin yanında aynı zamanda panel sayesinde aydınlatma görevi yapmaktadır.

Öğrenci Mehmet Nuri Uslu, “Akıllı kaskı yapmak için bir kask temin ettim. Daha sonra kaska yerleştireceğimiz bataryanın yerini belirledik. Bataryayı yerleştirdikten sonra paneli bataryaya kaynattık ve ışığı kaska sabitledik. Bunun hepsi 50 lira gibi az bir maliyete yapıldı. Amacımız, bu projeyi geliştirerek patentini almak ve dünyada bütün bisiklet ve motosiklet kullanıcılarının telefon şarj sorununu ortadan kaldırmaktır” dedi.

Akdeniz Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı TÜBİTAK Bilim fuarını gezen ilçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, akıllı kask projesini hazırlayan Mehmet Nuri Uslu’dan proje hakkında bilgi aldı.

Açıkyörük, “ilçemizde bu yıl 9 tane TÜBİTAK Fuarında 187 proje sergisi açıldı. Milli Eğitim Bakanlığımızın amaçlarından bir tanesi de soran, sorgulayan, insanlığa faydalı olarak kullanan bireyler yetiştirmektir. TÜBİTAK fuarlarının da amaçlarından bir tanesi de budur. Ben emeği geçen bütün öğretmenlerimizi, öğrencilerimi tebrik ediyorum. Ayrıca, Akıllı kask projesini uygulayan Mehmet Nuri Uslu öğrencimizi de böyle güzel fikirlerle insanlığa faydalı projeler düşündüğü için de ayrıca tebrik ederim” dedi.

Daha önce aynı okuldan bir öğrenci ayakkabıdan enerji üretip cep telefonunu şarj ederken diğer bir öğrenci de akıllı ev projesi hazırlayarak ülke gündemine gelmişti. TÜBİTAK Bilim Fuarı iki gün açık kalacak.