EĞİTİM
Giriş Tarihi : 15-05-2019 16:46   Güncelleme : 15-05-2019 16:46

ODTÜ’de “Bilim ve Sanat Buluşuyor” Projesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsünde ilkokul öğrencilerine yönelik ‘’Bilim ve Sanat Buluşuyor’’ etkinliği düzenledi.

ODTÜ’de “Bilim ve Sanat Buluşuyor” Projesi

27 Eylül tarihinde Ankara’da düzenlenecek ana etkinlik öncesi gerçekleştirilen etkinliğe Yenişehir Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) ilkokul 7 ve 8. Sınıflardan oluşan 50 öğrenci katıldı. 

Program Koordinatörü, ODTÜ Öğretim Görevlisi Dr. Sara Banu Akkaş çalışma ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Akkaş, ‘’Bilim ve Sanat Buluşuyor” ön etkinliğinde ilkokul düzeyindeki öğrencilere hazırlanan atölyelerde sanatsal çalışmalar yapıldığını belirtti.

Akkaş, geleceğin bilim insanları ile buluşmanın kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, öğrencilere bilim ve sanatın birbirinden nasıl esinlendiğini, birbirini nasıl beslediğini bir yandan da bilim ve sanatın dünyamızı daha iyi anlamamıza yardımcı olan katkılarını gözler önüne seren çeşitli etkileşimli atölyeler kurduklarını kaydetti.

ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsünde sadece bilimsel araştırmalar yapılmadığını aynı zamanda sanatsal çalışmalar da yapıldığına dikkat çeken Akkaş şöyle konuştu:

‘’Bilim ve Sanat Buluşuyor’’ başlığı altındaki etkinlikte Arkeoloji bilimi ile resim sanatını ele alan “Mağaradaki İzler, Fizik ve kimya Bilimleri, Fotoğrafçılık ve Sinemada kamera kullanımı, fotoğraf tabı yapımı, Matematiğin müzikle buluşması’’ gibi neşe içinde geçen atölye çalışmaları yapıldı.’’

Akkaş, öğrencilere ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne ait Akdeniz sularında yaşayan deniz canlılarının yer aldığı “Sualtı Fotoğraf Sergisi” gezildiğini, deniz canlılarının davranışları, yoğunluğu ve belirli bölgelerdeki tür çeşitliğinin belirlenmesinde kullanılan sualtı görüntüleme teknik ve yöntemleri hakkında bilgiler verildiğini kaydetti.

Akkaş, geleceğin deniz bilim insanı adayı çocukların sualtı dünyasını keşfetmesi sağlandığını vurguladı.