DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-11-2016 13:48   Güncelleme : 07-11-2016 15:00

Avrupalı gençler Kızkalesi’nde

Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Türkiye’den toplam 40 üniversiteli genç engellilere umut ışığı olmak amacı ile Avrupa Birliği 'Özrün geçerli değil' (Your excuse is Invalid) isimli Erasmus Plus Gençlik Değişimi Projesi kapsamında Kızkalesi Mahallesinde bir araya geldi.

Avrupalı gençler Kızkalesi’nde

Gazetecilere açıklamada bulunan proje sorumlusu Barış Baytok, projelerini Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklendiğini belirterek, projenin amacının, engelli bireylerin karşılaştığı sorunlara ve çözüm yollarına dikkat çekmek  ve farkındalık yaratmak amacı ile hazırladıkları projeyle yurt dışından gelen gençlere hem Türkiye hem de Türk insanın sıcak kanlılığını göstermek istediklerini söyledi.
Amaçlarının engelliler hakkında farkındalık bilinci oluşturmak olduğunu ifade eden Baytok, katılımcı gençlere engelliler hakkında tiyatro çalışmaları, araştırmalar ve sunumlar, işaret dili, oryantasyon, logo çalışmaları ve braille alfabesi üzerine çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Baytok, gençlerin aynı zamanda düzenledikleri kültürel ve sosyal ve sportif faaliyetler ile bu alanlarda birbirlerini yakından tanıma fırsatı da elde ederek sosyal ve kültür değişimine öncülük ettiklerini kaydetti. Baytok, çalışmalarından artan zamanda Mersin'in tarihi yerlerini ve doğal zenginliklerini gezdirdiklerini kaydetti.

Kızkalesi’ne proje dahilinde gelen yabancı gençler çalışmalarının bir kısmını Kızkalesi plajında ve denizde gerçekleştirerek, denizin, kumsalın ve güneşin tadını çıkartmayı da ihmal etmediler.