GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2019 15:57   Güncelleme : 10-05-2019 15:57

ODTÜ’de ‘’Bilim ve Sanat Buluşuyor’’ projesi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsünde 14 Mayıs 2019 tarihinde ilkokul öğrencileri için ‘’Bilim ve Sanat Buluşuyor’’ etkinliği düzenlenecek.

ODTÜ’de ‘’Bilim ve Sanat Buluşuyor’’ projesi

Yapılacak etkinlik ile ilgili ODTÜ Erdemli deniz Bilimleri Enstitüsünden yazılı açıklama yapıldı. Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TBM) tarafından; Avrupa Komisyonu’nun araştırma-geliştirme-yenilik projelerini fonlama aracı Ufuk 2020 (Horizon 2020) programı desteğiyle 27 Eylül 2019 Cuma günü “Bilim ve Sanat Buluşuyor” teması ile ön etkinlik düzenlenecek.  

“Bilim ve Sanat Buluşuyor” ön etkinliğinde bir yandan bilim ve sanatın birbirinden nasıl esinlendiğini birbirini nasıl beslediğini bir yandan da bilim ve sanatın dünyamızı daha iyi anlamamıza katkılarını gözler önüne serecek çeşitli etkileşimli etkinlikler; okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak yapılacak.

Arkeoloji bilimi ile resim sanatını ele alan “Mağaradaki izler” etkinliğinde, insanın mağara içinde ürettiği en eski resimler ile (günümüzden yaklaşık 40.000-15.000 yıl önce), bireylerin kimliklerini oluşturma, ifade etme, sosyal ilişkileri dönüştürme ve düzenleme yetkinliğine vurgu yapılacak. Etkinlik sonunda öğrenciler, arkeoloji bilimine dair paylaşılan bilgi ile kendi bakış açılarından geçmiş ve geleceği bağdaştıracakları resimler yapacaklar.

Fizik ve kimya bilimleri ile fotoğrafçılık ve sinema sanat dallarını bir araya getiren “3, 2, 1, Gülümseyin!” etkinliğinde, bir delik ve bir kutu ile kamera yapılabileceği gösterilerek ters görüntü ile odaklama kavramları etkileşimli oyunlar ve örnekler ile açıklanacak. Kamera ile elde edilen görüntünün çeşitli sıvılar ile nasıl kalıcı hale dönüştürüldüğünün (tab etme) gösterimi ile etkinlik tamamlanacak.

Matematik ile müzik sanatını buluşturan “Matematik Müzikle Buluşuyor” etkinliğinde ise, bütün öğrenciler hep beraber baget ve marakas gibi müzik aletleri ile ritim oluşturacak. Bu esnada kesirler ve örüntüler gibi kavramların müzikle nasıl iç içe olduğu gösterilecek. Etkinliklerin ardından ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Fotoğraf Sergisi de gezilecek.

Ön etkinlik programı, 14 Mayıs 2019 tarihinde ODTÜ Erdemli yerleşkesindeki Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde ilkokul öğrencileri için yapılacak.  Ana etkinlik ise 27 Eylül 2019 tarihinde Ankara’da yapılacak.