GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-05-2019 17:06   Güncelleme : 07-05-2019 17:06

D-400’ün Kaza Haritası Çıkarıldı

Mersin il Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ocak ayı başından Mart ayı sonuna kadar yapılan trafik denetimleri ile ilgili kamuoyuna bilgi aktarılarak kaza haritası çıkarıldı.

D-400’ün Kaza Haritası Çıkarıldı

Mersin Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Müdürlüğü olarak yapılan bilgilendirme açıklamasında,  trafikte önceliğimiz, sorumluluk alanımız olan Adana-Antalya ve Karaman il sınırlarına kadar olan şehirlerarası karayolunda trafiği düzene sokarak denetimlerimizi yapmaktır diyerek şu bilgiler verildi:

‘’Otoyolda Çeşmeli-Stadyum arası, D-400 karayolu Çeşmeli-Kızkalesi arası, D-400 karayolu Mersin-Adana arası, otoyolda Adana-Tarsus ve Pozantı-Damlama mevkii arası, Silifke-Kızkalesi arası. Mut-Silifke arası, Aydıncık-Bozyazı arasında artan araç ve yaya trafiğini düzenleyerek; radarla hız denetimi, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri ve cep telefonu kullanımına yönelik seyir halinde ve ihbarlı olarak sıkı bir şekilde denetim yapılmıştır. Sürücülerle doğrudan yüz yüze iletişim kurmak ve sürücülerde algılanan yakalanma riski duygusunu artırmak, trafik güvenliği konusunda toplumsal farkındalık yaratmaktır.

01 Ocak 2019 – 31 Mart 2019 tarihleri arasında yapılan sıkı denetim ve kontrollerde 170 bin 369 araç denetlenmiştir. Alkollü araç kullanması nedeniyle 256 (İki Yüz Elli Altı) araç sürücüsünün, sürücü belgesi geri alınmış, 471 (Dört Yüz Yetmiş Bir) sürücüye, sürücü belgesiz araç kullanmaktan 950.478 TL. 11.964 araç sürücüsüne ise hız ihlali nedeniyle 3.046.127 TL. 972 araç sürücüsüne seyir halinde cep telefonu kullanmaktan 228.420 TL, 1.022 araç sürücüsüne emniyet kemeri kullanmamaktan 110.376 TL, 1.004 araç sürücüsüne kırmızı ışık ihlali nedeniyle 235.940 TL ceza-i işlem uygulanmıştır. Sorumluluk alanımızda 01 Ocak 2019 – 31 Mart 2019 tarihleri arasında meydana gelen trafik kazaları incelendiğinde, kazaların  yüzde 43’ünün yağmurlu havalarda, “Sürücülerin, kullandıkları aracın hızlarını, hava durumuna ve yolun zeminine uygun bir şekilde kullanmamak (KTK 52/1b)” kuralını ihlal etmeleri nedeniyle meydana gelmiştir.  

Kazaların %12’sinin Alkollü araç kullanmak nedeniyle (KTK 48/5), kuralını ihlal etmeleri nedeniyle meydana gelmiş olup bu kazalar neticesinde 34 (Otuz Dört) vatandaşımız yaralanmıştır. Kazaların; “Çeşmeli-Erdemli arasında Kargıpınarı ve Tömük mevkiinde”, “Erdemli-Silifke arasında Ayaş mevkiinde”, “Narlıkuyu-Silifke arası ile Silifke-Taşucu arası”, “Aydıncık-Bozyazı arasında”, otoyolda ise “Tarsus batı gişeleri ile kavşaklar mevkii (Adana-Mersin otoyolu Ankara yol ayrımı) arasında yoğunlaştığı görülmektedir. Karayolları Trafik Kanunu (Madde 45) ile Karayolları Trafik Yönetmeliği (Madde 91) gereğince; “bariz bir şekilde; trafik ışıklarına uymayarak kırmızı ışıkta geçen, kavşaklara kontrolsüz bir şekilde girerek geçiş önceliğine riayet etmeyen, viraja hızlı girerek (özellikle tek araçlı kazalarda) yoldan çıkan, önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemeyip arkadan çarpan ve seyir halinde cep telefonu kullanarak” trafik kazasına sebebiyet veren 58 araç sürücüsünün, sürücü belgesi geri alınarak, sağlığı açısından araç kullanmasına engel bir halinin bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla sağlık kuruluşuna sevki sağlanmıştır.’’

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ‘’Yapılan tüm sıkı denetim ve kontroller ile uygulanan ceza-i işlemlere rağmen yukarıda belirtildiği üzere kazaların yaklaşık yarısının yağmurlu havalarda; sürücülerin araç hızlarını hava durumuna uygun olarak azaltmadığından meydana geldiği görülmektedir. Ayrıca bariz bir şekilde; kırmızı ışığa uymayarak, kavşaklara kontrolsüz giren ve geçiş önceliğine riayet etmeyen, viraja hızlı girerek (özellikle tek araçlı kazalarda) yoldan çıkan ve seyir halinde cep telefonu kullanarak, trafik kazasına sebebiyet veren araç sürücülerinin, sağlığı bakımından sürücülüğe engel bir durumun görülmesi halinde sürücü belgesi geri alınarak, sağlığı açısından araç kullanmasına engel bir halinin bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla sağlık kuruluşuna sevki sağlanmaktadır.

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüzce; Trafik denetimleri etkin, sürekli ve yoğun bir şekilde uygulanarak, trafik kültürü ve bilincinin yaygınlaştırılması, trafik kazası neticesinde meydana gelen ölümler ve ciddi yaralanmalarının en aza indirilerek kaza nedeniyle yaşanmakta olan sosyo-ekonomik kayıpların da ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.’’