EĞİTİM
Giriş Tarihi : 07-05-2019 15:21   Güncelleme : 07-05-2019 15:21

Debi Akademi’den Stratejik Satranç Turnuvası

Debi Akademi Erdemli'de yine bir ilki gerçekleştirerek “Debi Akademi Mavi Strateji Satranç Turnuvası’’ düzenledi. Katılımın yoğun olduğu turnuvaya Erdemli genelindeki lisanslı satranç sporcularının katıldığı turnuvada 3 farklı yaş kategorisinde düzenlendi. Debi Akademi Genel Koordinatörü Burak Burakgazi tarafından yapılan ilk hamle ile başlayan turnuvada yarışmacılar kadar velilerin de heyecanı zirveye çıktı.

Debi Akademi’den Stratejik Satranç Turnuvası

Turnuva öncesinde bir konuşma yapan Burak Burakgazi, yarışmacıların ve velilerin yoğun ilgisinin kendilerini ziyadesiyle onurlandırdığını belirtti.

Satrancın faydalarından bahseden Burakgazi, Satranç Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir. Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir. "Kendine güven" duygusu aşılar ve bunu geliştirir. Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak,  bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Satrancın yararlarını gösteren bütün bu maddeler, Milli Eğitimin de temel amaçlarından olduğunu vurgulayan Burakgazi, Türk Milli Eğitimi’nin öğrenciler tarafından kazanılmasını istediği temel davranışlar olduğunu belirterek, ‘’Okul-aile işbirliği temelli ve öğrenci merkezli bir eğitim kurumu olarak, çağın ihtiyaç duyulan nitelik ve becerilerini eğitim faaliyetlerinde esas alarak üretken, milli ve evrensel değerlere sahip entelektüel bireyler yetiştirmek misyonu ile çıktığımız eğitim-öğretim yolunda Debi Akademi olarak öğrencilerimizde hedeflediğimiz donanımlar şöyledir:

‘’Kendini İfade Etme Becerisi, Sunum Kapasitesi, Proje Geliştirme Becerisi, Takım Çalışması Becerisi, Problem Çözme Becerisi, Dil ve Edebiyat Kapasitesi, Hızlı Okuma ve Anlama Kapasitesi, Yabancı Dil Becerisi, Analitik Düşünce Kapasitesi, Araştırma ve Geliştirme Kapasitesi, Tarih Bilinci. Tasarım Becerisi, Bilişsel Aktivite Becerisi, Teknoloji Kullanma ve Geliştirme Becerisi, Sosyal Ağ Kurma ve Geliştirme Becerisi, Sağlık Okur Yazarlığı, Sanat ve Estetik Bilinci şeklindedir.’’

Debi Akademi’de her kademeye, her sınıfa ve her öğrenciye göre doğru olan güncel öğretim modeli uygulamayı hedefliyoruz diyen Burakgazi sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Çok yönlü ölçme değerlendirme ölçekleri kullanıyoruz. Böylece öğrencilerimizin gelişim süreçlerine doğrudan etki ediyoruz. Bunlarda başarılı olmak için de üniversitede görevli akademisyenlerden oluşan akademik kurulumuzdan destek alıyoruz. Öğrencilerimiz hem milli eğitim müfredatında belirlenen kazanımlara sahip oluyorlar, hem de zekâ ve zihinlerini yüzde 20’ye kadar geliştiriyorlar. Bu gelişimi sağlamak için okulumuzda öğrencilerimizin fiziki ve zihinsel gelişimlerini destekleyen birçok atölye kurduk. Bu atölyeler Ahşap Tasarım, origami-kirigami atölyesi, akıl ve zekâ oyunları atölyesi, bilişim ve teknoloji atölyesi, robotik kodlama ve maker atölyesi, drama, müzik – görsel sanatlar atölyesi, Stem atölyesi şeklindedir. Debi Akademi ailesi olarak hepinize tekrar teşekkür eder, saygılar sunarım.”

Turnuva sonunda her kategoride dereceye giren ilk üç sporcuya kupaları Debi Akademi Genel Koordinatörü Burak Burakgazi tarafından verildi. Ayrıca turnuvaya katılan bütün sporculara da madalya takdim edildi.