GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-05-2019 13:44   Güncelleme : 08-05-2019 20:21

Şölenlerin Atası ‘Türkmen Şöleni’nin 30. Şeref Yılı Kutlandı

Erdemli Belediyesi tarafından bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilen geleneksel Türkmen Şöleni Erdemli Talat Göktepe Çamlığında yapıldı. Mersin Mehter Takımının yürüyüş yaparak kahramanlık türküleri söylediği şölende gösteriler de sunuldu. Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı Mehmet Takımı eşliğinde coşkuyla okundu.

Şölenlerin Atası ‘Türkmen Şöleni’nin 30. Şeref Yılı Kutlandı

Şölenin açış konuşmasını yapan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Türkmen Şöleninin ilkini 1978 yılında gerçekleştirdiklerini 12 Eylül İhtilali nedeniyle 11 yıl kesintiye uğradığını ancak Başbuğ Alparslan Türkeş’in bizlere armağanı olan Türkmen Şöleninin devam ettirdiklerini söyledi.

Türkmen Şöleninin tüm şölenlerin atası olduğunu vurgulayan Tollu, Türkmen Şölenini artık Avrupa ve dünyaya açarak Türk dünyasını bu şölen çatısı altında toplayacaklarını kaydetti.

Bu tür etkinliklerin toplumu birleştirdiğine dikkat çekerek, birlik ve beraberliği tesis etmek için Türkmen Şöleninin önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Başkan Tollu katılımcılara teşekkür ederek, "Halkımızı kaynaştıran, birlik ve kardeşliğin pekiştiği Türkmen Şölenimizin 30. Onur yılını tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonra da bu geleneğin devam ettirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu kültürel mirasın bizlere emanet olduğunu unutmadan gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarımız devam edecek. Bugün burayı şereflendiren tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Türkiye’nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini vurgulayan Tollu, ‘’Yakın geçmişimizde dört tane şühedamız var. Bu toprakların kıyamete kadar Türk ve Müslüman yurdu olarak kalması adına, Türkiye Cumhuriyeti’nin kıyamete kadar hür ve bağımsız olarak yaşatılması adına, bu toprağa kan veren, can veren tüm şühedaları mızı rahmetle, minnetle anıyorum. Onların yükselttiği bu bayrağı kıyamete kadar taşıyacağız. Bu şölen şehitlerimizin bize yadigârıdır’’ diye konuştu.

Cumhur İttifakı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna da kısa bir konuşma yaparak şölenin kutlu olması dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından Aşık Gül Ahmet, Recebim, ve Merve Özbey’in sahne aldığı şölende Zekai Erdemir yönetiminde Erdemli Belediyesi ‘’Türkülerin dansı’’ ekibi gösteriler sundu.

Şölene Erdemli Kaymakamı Avni Kula, MHP il Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli ve yöneticileri, AK Parti Erdemli ilçe başkanı Mehmet Topçu, MHP ilçe başkanı Fatih Serin, ilçe belediye başkanları belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.