GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-05-2019 18:15   Güncelleme : 06-05-2019 18:43

Eşi İçin İstanbul’u Bıraktı Erdemli’de Balıkçılığa Başladı

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Bakanlığı, Halk eğitimi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ve Erdemli İş-Kur Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Türkiye’de ilk kez "Uzatma Ağı Donamı ve Avcılığı Kursu" açıldı. İstanbul’da bir kurumsal firmanın muhasebe bölümünde çalışan Gamze Taş, yaptığı açıklamada, eşinin Mersin’li ve balıkçı olmasından dolayı Erdemli’ye yerleştiklerini, açılan balık ağı donamı kursuna katılarak kursu birincilikle tamamladığını söyledi.

Eşi İçin İstanbul’u Bıraktı Erdemli’de Balıkçılığa Başladı

Kursa katılan kursiyerlere İş-Kur tarafından günlük 30 lira da yevmiye ödenirken WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı da kurs süresince kursiyerlere ağ desteği sundu.

Proje Koordinatörü ve Su Ürünleri Mühendisi Yaşar İşitmez ile Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın da eğitmenlik görevi üstlendi.  Kursu başarı ile tamamlayanlara sertifika verildi.

Mersin İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Murat Çelebi sertifika töreninde yaptığı konuşmada, kadın elinin değdiği her noktanın bereketlendiğini dile getirdi.

Mersin’in 320 kilometrelik sahile sahip bir kent olduğunu kaydeden Çelebi, Mersin’in zengin deniz ve iç su kaynaklarına sahip olduğunu ve Akdeniz bölgesinde balıkçılık sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Çelebi denizlerin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak olduğuna dikkat çekerek, ‘’Erdemli’li kadınların açılan bu kursa katılarak balıkçı ailelerine destek olmaları çok önemlidir. Erdemli’li kadınlarımız balık ağı örecek balıkçılarımız da balık tutarak ülke ve aile bütçelerine katkı sağlayacaklar’’ diye konuştu.

Balıkçılıkta, denizde artık biz de varız diyen Erdemli’li kadınlar, aldıkları kurs sayesinde ördükleri balık ağı karşılığında aile bütçelerine katkı sunduklarını belirtirken, ‘’Geleceğe umutla, güvenle bakıyoruz" dediler.

Küçük Ölçekli Balıkçılık Ortak Yönetimi projesi kapsamında, Mersin'in Erdemli ilçesinde, kadın balıkçılara yönelik düzenlenen Uzatma Ağı Donamı ve Avcılığı Kursu’’ hakkında bilgi veren Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, ilçe tarıma kayıtlı 45 ailenin küçük ölçekli balıkçılık yaptığını belirtti.

Başta Erdemli olmak üzere küçük ölçekli balıkçılık yapan balıkçıların genellikle ağ ihtiyaçlarının bulunduğunu bu eksiği ise ilçe dışından temin ettiklerini belirten Yıldız bu eksikliği ve ihtiyacı neden Erdemli’li kadınlar gideremesin diyerek "Uzatma Ağı Donamı ve Avcılığı Kursu"  kursunun açıldığını söyledi.

Kursu tamamlayan kadınlarımız artık evlerinde hem kendi ev işlerini yapacak hem de balık ağı örerek aile bütçelerine katkı sağlayacaklar diyen Yıldız, ‘’Balık ağı ördürmek isteyen balıkçılarımız ilçe dışına çıkmayacak. Ev hanımlarımız ise ağ malzemesini getiren balıkçılara 100 lira karşılığında ağ örüp verecek. Bu tür kurs ülke genelinde ilk kez açıldı. Şimdi hem balıkçılarımız hem de kursa kadınlarımız mutlu. Bu kursların devamının sürmesini sağlamak için çalışıyoruz. Kursa katılan kadınlarımız, ördükleri balık ağı ile artık, balıkçılıkta bende varım diyor’’ şeklinde konuştu.

Erdemli ve Mersin de ki balıkçılar geçmişten bu yana ağ donatımlarında sorun yaşadığına dikkat çeken Yıldız, ağları donatacak reis bulamadıklarını ifade ederek, amacımız, ‘’Balıkçılarımızın talepleri üzerine Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanımız Yalçın Sakın ile birlikte öncelikle Erdemli’de sonrada Mersin genelinde sorunu çözmek için projemizi hayata geçirdik.

Erdemli İlçemizde yaklaşık 45 civarı küçük ölçekli balıkçımız bulunmakta, balıkçılarımız her yıl ağ donamı ücreti olarak 500 bin lira civarında bir parayı Adana bölgesine ödemektedir. Projemiz ile bu paranın İlçemizde kalarak dezavantajlı olarak yaşayan ve ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen ilçemiz kadınlarında kalmasıyla Kadınlarımızın ve ailelerinin yaşam standartlarının arttırılması amaçlanmaktadır. Açtığımız kursa katılan kadınlarımız içinde tiyatro sanatına gönül veren de var, sevgisi uğruna İstanbul’dan Mersin’e gelen de var’’ diye belirtti.

Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın ise, kadınlar için böyle bir fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirtti. Balıkçıların en büyük giderinden birisinin ağ ücreti olduğuna dikkat çeken Sakın, açılan kurs sayesinde balıkçılar hem zamandan tasarruf yapacak, hem de ağlarını istedikleri zaman yaptırabilecekler. Erdemlili balıkçılarımız ağ ördürmek için artık ilçe dışına çıkmayacak. Kadınlarımız da evlerinde hem ağ örecek hem de kendi ev işlerini yapacaklar’’ dedi.

İstanbul’da bir kurumsal firmanın muhasebe bölümünde çalışan Gamze Taş, yaptığı açıklamada, eşinin Mersin’li ve balıkçı olmasından dolayı Erdemli’ye yerleştiklerini, açılan balık ağı donamı kursuna katılarak kursu birincilikle tamamladığını söyledi.

Eşine destek vermek için ağı kendisinin ördüğünü eşinin de balık tuttuğunu ifade eden Taş, ‘’Kim derdi ki benim İstanbul’dan gelip Mersin’de balıkçı gençle evleneceğimi ve balık ağı öreceğimi. Şimdi ağı ben öreceğim eşim balık tutacak. Balık ağını oya ve örgü işi yapan herkes yapabilir’’ şeklinde konuştu. Eşi Volkan Taş ise, eşinin balık ağı örmesinden ve kendisine destek olmasından dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

Eşim balık ağı örüyor aynı zamanda ağları denize atarken gelip bana yardımcı da oluyor diyen Taş, ‘’Akşam ağları eşimle birlikte denize atıyorum sabah da gelip denizden ağları topluyorum. Ağlardan balıkları ise birlikte temizliyoruz. Balıkçılık zor meslek ancak, balıkçılığın zorluğunu da güzelliğini de öğretiyorum. Eşim evde balık ağı örerken aynı zamanda boş zamanını da bu şekilde iyi değerlendiriyor’’ şeklinde konuştu.

Hülya Bayraktar ise, 10 yıla yakındır balıkçılık işi yaptıklarını ancak ağ örme tekniklerini gösteren ilk kez bir kurs açıldığını ve kursa katıldığını belirtti. Bayraktar, kursun gelecekte de ev hanımlarının meslek sahibi olmaları için iyi bir fırsat olduğunu kaydetti.

Ev işini yapan bir kadın hem evinin işini yapıp hem de balık ağı ördüğünde ortalama iki günde bitirebileceğini vurgulayan Bayraktar, ‘’Benim eşimin mesleği mobilyacı. Ben ise balık ağı örüyorum. Balık ağı örmek baba mesleğidir. Bu aile geçimine destek olmaktır. Bir kadın ağı zorladığında bir günde bitirir ancak ev işleri de varsa iki günde bitirip teslim eder. Ağın tüm malzemesini balıkçı getirir biz de ağı örer teslim ederiz ve ağ başına 100 lira alırız. Bu ev hanımları için iyi kazanç demektir’’ dedi.

Rabia Gamze yayla isimli ev hanımı ise, el becerime güvenerek kursa katıldığını ve bunda da başarılı olduğunu ifade etti. Kursta ağ örme tekniklerini öğrenerek koluna mesleki anlamda altın bilezik taktığını dile getiren Gamze, ev hanımlarının hem zamanlarını iyi değerlendirmeleri hem de iş edinmeleri açısından çok güzel bir fırsat’’ diye belirtti.

Kursu başarı ile tamamlayan bayan kursiyerlere sertifikaları Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) binasında düzenlenen törenle verildi.