GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2019 13:01   Güncelleme : 04-05-2019 13:17

Erdemli’de sebze ve meyveleri dolu vurdu

Erdemli ilçesinde önceki gün şiddetli dolu yağışı nedeni ile sebze ve meyve ağaçlarında zarara neden olduğu bildirildi.

Erdemli’de sebze ve meyveleri dolu vurdu

Dolu afetinden zarar gören çiftçileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile odanın teknik ekiplerinden oluşan 4 ayrı ekibin ilçeye bağlı Kumkuyu, Ayaş, Karaahmetli, Esenpınarı ve Şahna Mahallelerinde doludan etkilenen bölgelerde hasan tespit çalışmaları yürüttüğünü söyledi.


Afetin Allahtan geldiğini belirten Şahin, dolu yağışının yaklaşık 1 saate yakın sürdüğünü ve aradan geçen 20 saate rağmen dolunun hala erimeyerek sebze içerisinde durduğunu belirtti.


Türkiye’de açıkta ilk turfanda sırık ve yer Ayşe adı verilen taze fasulyesinin Kumkuyu Mahallesinde çıktığını ancak yağan dolu nedeni ile ürünün zarar gördüğünü ve gecikeceğini kaydetti. Çiftçilerin yaralarının sarılması gerektiğini anımsatan Şahin, ‘’Bölgemize son bir ay içinde 4’e yakın dolu yağışı oldu ve tarımsal üretime zarar verdi. Son yağan doludan, açıkta yetişen sebzeler, limon, erik, yenidünya gibi ürünler ciddi zarar gördü. Erdemli Ziraat Odası ile İlçe Tarım ve Orman müdürlüğünden oluşan ekipler hasar tespit çalışmaları yürütüyorlar. Çalışmalar tamamlandığında zarar ortaya çıkacaktır. Dolu afetinden etkilenen üreticilere sebze ve meyve ağaçlarına nasıl bir uygulama yapacakları anlatıldı’’ dedi.
Dolu afetinden 1 dönümlük fasulye tarlası etkilenen üretici Mehmet Güp ise, önceki gün yağan dolunun yaklaşık 1,5 saate yakın yağdığını ve hala sebze tarlasında erimediğini söyledi. Zararının yaklaşık 5 bin liranın üzerinde olduğunu belirten Güp, ‘’Dolu yağışından bu yana yaklaşık 20 saat geçmesine rağmen hala yarım metreye yakın dolu erimeyerek duruyor, devletten yardım talep ediyoruz’’ diye belirtti.