Caretta'lar Hakkında Farkındalık Eğitimi
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıCaretta'lar Hakkında Farkındalık Eğitimi

Öğrencilere ODTÜ'de Ceratta'lar hakkında farkındalık eğitimi veriliyor.

Caretta'lar Hakkında Farkındalık Eğitimi
Bu içerik 2470 kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin kıyılarında deniz kaplumbağalarının ve iklim değişikliğinin deniz kaplumbağaları üzerindeki etkilerinin izlenmesi ile denizlerin korunması konusunda öğrencilere yönelik‘Farkındalık Yaratma Projesi’ne başladı.

Proje kapsamında 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilen 20 okuldan toplam 400 öğrenciye haftalık periyodlarda Erdemli’de bulunan ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde eğitim veriliyor. Öğrenciler deneyimli eğitmenler tarafından verilen eğitimlere 20 kişilik gruplar halinde katılıyor.

Çevresel farkındalığın geliştirilmesinin amaçlandığı eğitimlerle çocuklara bilimsel bakış açısı kazandırmak, deniz araştırmaları ile ilgili uygulamalı eğitim verilerek öğrencilerin bilimsel ve yaratıcı düşünme becerisinin gelişimini sağlamak, grup olarak oynanan oyunlar ve atölye çalışmaları ile sosyal becerilerini ilerletmelerini sağlamak hedefleniyor. Ayrıcabu eğitimler sadece deniz kaplumbağaları ile sınırlı kalmayarak çocuklara denizlerin güncel ekolojik sorunları ve çözüm önerileri de anlatılıyor.

Denizlerdeki yaşamı ve besin zincirini eğlenerek öğrenen öğrencilere dönüşümlü olarak fitoplankonik ve zooplanktonik organizma örneklerinin denizden nasıl alındığı uygulamalı olarak gösteriliyor. Ardından öğrenciler alınan organizma örneklerini mikroskopta inceleme imkanı buluyor. Hangi boy gruplarından balıkların neden avlanılmaması gerektiğinin anlatıldığı eğitimlerde çocuklara deniz kaplumbağası türlerinin yaşam döngüsü ve insan kaynaklı baskılardan nasıl etkilendiği sunumlar ve video gösterimleri ile aktarılıyor.

Deniz ekosisteminin işleyişi, biyoçeşitliliğin önemi ve yapılan araştırmaların eğitici sunumlar ve eğlendirici oyunlarla öğrencilere aktarıldığı eğitimlerde, deniz ekosisteminin tanıtımı, fitoplankton ve zooplankton çalışması, sürdürebilir balıkçılık, koruma altındaki türler, küresel ısınmanın denizler ve koruma altındaki türler üzerine etkileri, deniz çöpleri konuları ele alınıyor.

2016-2017 eğitim-öğretim yılını kapsayan eğitimler, 19 Ocak 2016 tarihinde sona erecek

erdemli ajans odtü mersin büyükşehir belediye caretta
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Mahmut Hoca’ya Anlamlı Veda, Güle Güle Hocam
Mahmut Hoca’ya Anlamlı Veda, Güle Güle Hocam
Gençlerin Spor Sevinci
Gençlerin Spor Sevinci
Belediye Üretiyor, Erdemli Kazanıyor
Belediye Üretiyor, Erdemli Kazanıyor
100 Bin Kivi Toprakla Buluştu
100 Bin Kivi Toprakla Buluştu