GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-04-2019 18:04   Güncelleme : 23-04-2019 19:14

Erdemli’de 23 Nisan Coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta ve dış temsilciliklerde olduğu gibi Erdemli’de de törenlerle kutlandı.

Erdemli’de 23 Nisan Coşkusu

İlk tören Sahil Bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanında sabah saat 09:00’da ilçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük tarafından Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başladı. Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından çelenk sunma töreni sona erdi.

Törene, Mersin Vali Yardımcısı ve Erdemli Kaymakam Vekili Mustafa Atsız, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, Garnizon Komutanı ve ilçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Derin. Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, Mersin Barosu Erdemli Temsilcisi Avukat Fahrettin Gürsoy, Erdemli UTİYO Müdürü Prof. DR. Cemile Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş, Erdemli daire amirleri Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İkinci tören Erdemli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Atatürk Spor Salonunda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ilçe Milli eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük yaptı.

Açıkyörük, ‘’Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü, vatan ufkunda gösterdiği gün olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 99. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz’’ dedi.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından tutuşturulan bağımsızlık ateşi, 23 Nisan 1920 tarihinde Cuma günü Ankara'da, Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline geldiğini anımsatan Açıkyörük şöyle konuştu:

‘’Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden ve birliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin habercisiydi.

İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, Türkiye'mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir. Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe ve çağdaşlığa açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan Gazi Mustafa Kemal'in geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen bir milletiz ve tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.

Tüm dünyaya sevgi, saygı, kardeşlik ve barış mesajları vererek; heyecanla, coşkuyla, dünya çocuklarıyla birlikte bu güzel bayramı en güzel duygularla kutlamaktan büyük kıvanç duymaktayız.’’

Erdemli ilçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük konuşmasını şöyle tamamladı:

‘’Kıymetli çocuklar; Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, bilimi ve teknolojiyi insanlık yararına kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, kendine güvenen kişiler olarak yetiştiğiniz sürece, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayan. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; Başarmak için samimi ve gayretli olun... Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü özel kılan çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.’’

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından hazırlanan programlar sunuldu, düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Erdemli Ajans olarak 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk bayramı dolayısı ile tüm çocuklarımızın bayramlarını kutluyoruz.