GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-04-2019 19:50   Güncelleme : 18-04-2019 19:50

Erdemli Müftüsü Dr. Hayri Erenay’dan Berat Kandili mesajı

Erdemli Müftüsü Dr. Hayri Erenay, Berat Kandili münasebeti ile Berat Kandili mesajı yayımladı. Dr. Erenay mesajında, Ramazan-ı Şerifin habercisi olan yeni bir Berat Gecesini daha idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşandıklarını belirtti.

Erdemli Müftüsü Dr. Hayri Erenay’dan Berat Kandili mesajı

Dr. Erenay, "İnsanlar için hesaplaşma durakları olan bu rahmet geceleri, varlığımızı yeniden gözden geçirme, muhasebe ve tefekkür etme imkânları kazandıran birer fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bu gecede her mümin, kötülüğe olan mesafesini ölçmeli, kötülüğe giden yolları kapatmaya bir kere daha karar vermelidir" dedi.

Bu gecenin, Kur’an ve sünnet ölçüleri ışığında geçmişle yüzleşmeye, bugünü değerlendirmeye ve yarını inşa etmeye davet ettiğini belirten Dr. Hayri Erenay,  ‘’Berat, Yüce Yaradan'ın affına erebilmek için yaratılanı affetme, rahmet ve mağfirete mazhar olma günüdür. Allah'tan af dileyen affedici olmalı, Allah'tan bağışlanma dileyen bağışlayıcı olmalıdır. Bu konuda kendimizi yenilemeli, kendimize, eşimize, çocuklarımıza, komşularımıza, bütün insanlığa ve bütün mahlukata karşı affedici olmalıyız. Berat, kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma zamanıdır. Berat, tövbe ve dua zamanıdır’’ diye belirtti.

Berat Kandilini fırsat bilerek iç dünyamıza doğru bir yolculuk yapalım diyen Erdemli Müftüsü Dr. Hayri Erenay,  mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:  ‘’Yenilenme ümidiyle hep birlikte tekrar günaha dönmemek üzere tövbe edelim. Günahlarımızın beraatı ancak misakımızı hatırlayarak ahdimize uygun olmayan davranışlarımızdan vazgeçerek Rabbimizin mağfiretiyle gerçekleşir. Bu gece mağfiret gecesi, bugün rahmetin tecelli edeceği gündür."

Gündelik hayatın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bir kandil olması dileğiyle Erdemlili hemşerilerimizin, milletimizin ve bütün İslam aleminin Berat Kandilini kutluyorum diyen Erenay,  ‘’Yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların bizleri istikamet sahibi yapmasını temenni ediyor, bu gecenin, ülkemizin, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum" şeklinde konuştu.