EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-04-2019 19:38   Güncelleme : 10-04-2019 20:59

Dolunun Erdemli’ye Zararı 2,5 Milyon Lira

Erdemli ilçesinde önceki gün doludan etkilenen tarım alanlarında yapılan ön tespitlere göre 2,5 milyon liralık zararın meydana geldiği bildirildi.

Dolunun Erdemli’ye Zararı 2,5 Milyon Lira

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Erdemli Ziraat Odası ekipleri incelemelerde 5 mahallede 342 Çiftçinin üretim yaptığı bin 830 dekar alanda yaklaşık 2 milyon 415 liralık zarar belirlendi.

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Erdemli Ziraat Odası ekipleri dolu yağışından en fazla etkilenen Sinap, Karahıdırlı, Sıraç, Dağlı ve Karayakup mahallelerinde incelemelerde bulunarak ön hasar tespitinde bulundu. Doludan etkilenen bölge çiftçisine yapılması gerekenler anlatılırken hasar tespit çalışmalarının sürdürdüğü kaydedildi.

Sinap Mahalle Muhtarı Necdet Erdoğan, bölgede yaşanan dolu afetinden dolayı tüm çiftçilere geçmiş olsun dileklerini iletti. Dolu yağışının yaklaşık 20 dakika sürdüğünü kaydeden Erdoğan, ‘’Dolu yağışı eğer 20 dakikadan fazla sürse idi sadece meyveler değil ağaçlar da zarar görecekti. Dolu yağışından dolayı yaklaşık 600 dönümde dikili bulunan yeni meyveye oturmuş başta elma, erik, kivi ve kiraz gibi ağaçlarda etkili oldu. İlçe Tarım ve Oman Müdürlüğü ile Erdemli Ziraat Odası ekipleri gelerek gerekli ön hasar tespitini yaptılar. Biz afetten etkilenen çiftçilerimize devletimizin destek olmasını bekliyoruz’’ dedi.

Karayakup Mahallesi çiftçilerinden Aziz Bekiş ise dolu afetinden ekili meyve ağaçlarının zarar gördüğünü ancak ürünü sigorta yaptırmasından dolayı doludan meydana gelen zararın sigorta tarafından karşılanacağını belirtti. Bekiş, tüm çiftçileri tarım sigortası yaptırmalarını da isteyerek, sigortanın yarısını zaten devletin ödediğini yarısını da çiftçinin ödediğini belirtti. Bekiş, ‘’Tarım sigortası bu günler için var, ihmal etmemek gerekir. Ben tarlamın doludan etkilendiğini sigortaya bildirdim onlar da gelip incelemelerini yaptılar. Tüm üreticilerimize geçmiş olsun’’ diye konuştu.