EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-04-2019 20:57   Güncelleme : 08-04-2019 20:57

EZO’dan Çiftçilere Kivi Yetiştiriciliği Kursu

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Erdemlili çiftçilere alternatif ürün yetiştiriciliği kapsamında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü salonunda Kivi Yetiştiriciliği kursu düzenledi.

EZO’dan Çiftçilere Kivi Yetiştiriciliği Kursu

Mersin merkez, Silifke ve Erdemli’den 90 çiftçinin katıldığı eğitim toplantısında, kivi bitkisinin beslenmesi bakımı, budaması ve yetiştiriciliği konularında düzenlenen kursun açılış konuşmasını Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin yaptı.

Ziraat Odasının bünyesinde faaliyet gösteren Fidan Üretim Tesisinden Kivi Fidanı alan veya Kivi dikmeyi düşünen çiftçilere kivi yetiştiriciliği hakkında gerekli bilgileri öğrenmeleri için böyle bir eğitim programı yapmayı uygun gördüklerini söyledi.

Erdemli bölgesinin tropikal ve subtropikal bitkilerin yetiştirilmesi için uygun iklim koşullarını bünyesinde barındırdığını belirten Şahin, çiftçilerin gelirini arttıracak alternatif ürünlerin yetiştirilmesi ve uygulanması konularında her zaman çiftçilerin emrinde olduklarını belirtti.

Fidan Üretim Tesisinde Doku kültürü ile çiftçilere uygun fiyata Sertifikalı Kivi Fidanı yetiştirildiğini vurgulayan Şahin, ‘’Eğitim programının gerçekleşmesinde Bizlere yardımcı olan Alata Araştırma Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş’e eğitimi sunan Ziraat Yüksek Mühendisi Teberdar Çalışkan ve Ziraat Yüksek Mühendisi Rasim Aslan’a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum’’ dedi.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş de yaptığı konuşmada, böyle eğitimlerin yapılması sahada uygulama yapan çiftçiler açısından önemli olduğunu belirtti. Eğitime katılan tüm çiftçilere ve eğitimin yapılmasında emeği geçen Erdemli Ziraat Odasına teşekkür etti.

Bayan çiftçinin küçük çocuğuyla eğitime katılması büyük dikkat çekti.