GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2019 12:45   Güncelleme : 06-04-2019 12:45

Avukatlar Günü Yeni Adliyede Kutlandı

5 Nisan Avukatlar Günü münasebeti ile yeni hizmete giren Erdemli Adalet Sarayında tören düzenlendi. Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, hakim savcı ve avukatların katıldığı kutlama töreninde Atatürk Anıtına Mersin Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Baro Erdemli Temsilcisi Fahrettin Gürsoy tarafından çelenk konuldu.

Avukatlar Günü Yeni Adliyede Kutlandı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açıklama yapan Gürsoy, Avukatlar Gününün 1958 yılından bu yana kutlandığını, Avukatlar gününün 1987 yılından bu yana Türkiye Barolar Birliğinin genel kurul kararı ile resmi hüviyet kazanarak 5 Nisan Avukatlar günü olarak kutlanmaya başladığını söyledi.

Tüm meslektaşlarına sağlık, mutluluk ve başarılar dileğinde bulunan baro Temsilcisi Fahrettin Gürsoy, ‘’Bu vesileyle mesleğimize yıllarca hizmet etmiş fakat bugün aramızda bulunamayıp, ahirete intikal eden çok değerli meslek büyüklerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum’’ dedi.

Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip, vazgeçilmez bir nitelik arz ettiğini kaydeden Gürsoy, ‘’Ancak yargının gerçek anlamda bağımsızlığının en temel şartı, hatta olmazsa olmazı savunmadır. Savunma olgusu evrensel nitelikte temel hak ve özgürlüklerin yanı sıra tüm hak ve özgürlüklerin en önemli ve vazgeçilmez bir unsurudur. Temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesi hak arama özgürlüğüdür. Bu özgürlüğün, bireylerce Avukatlar aracılığıyla kullanıldığı bilinen bir gerçektir’’ diye konuştu.

Avukatlar; yargının kurucu unsuru olduğunu ve bağımsız savunmayı serbestçe temsil ettiğine dikkat çeken Fahrettin Gürsoy konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’Ancak Avukatlık Kanunun 1. maddesinde yer alan bu kural, esasen bize keyfi bir tutum ve davranış içinde bulunma hakkı vermemekte, aksine sorumluluğumuzu ve yükümlülüğümüzü bir kat daha arttırmaktadır. Yargı yerlerinin varlık nedeni olan hak ve hukukun tesisi faaliyetini engelleyen, kilitleyen değil, bilgimiz tecrübemiz ve kültürümüzle adil ve makul bir işleyişle ihtilafları çözümleyen temel aktör olmalıyız.

 Baroların vazgeçemeyecekleri temel hedefi bağımsızlıktır. Barolar hiçbir kuvvetin vesayetini kabul edemez. Avukatlar bağımsızlık savaşımını yaşamlarının en anlamlı parçası olarak algılamaktadırlar. Biz dik durmaya ve doğruları savunmaya devam edeceğiz.

 Bu özel günümüz de Mesleğimizin ve Ülkemizin bazı sorunlarına değinmek istiyorum. Biz Avukatlar şunu biliyoruz ki Ülkemizin sorunları bizim sorunumuzdur. Ülkesi olmayan bir Avukatın Avukatlık yapması mümkün değildir.

Demokrasinin gelişimi ve tam yerleşmesi bizim sorunumuz,

Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkmak bizim sorunumuz,

İnsan hak ve Özgürlüklerini savunmak bizim sorunumuz, 

Üstünlerin hukukunu değil, Hukukun üstünlüğünü savunmak bizim görevimiz,

Mağdurun yanında, hak arayanın yanında, adalet arayanın yanında olmak bizim görevimiz.

Biz görevimizin bilincindeyiz ve görevimizi yapmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz çalışmaya devam edeceğiz.

Avukatlık mesleği büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Avukat, Stajyer, Hukuk Fakültesi öğrenci sayısı giderek artmaktadır. Ulusal gelirden aldığımız pay düşmektedir. Ekonomik sıkıntıları en çok hisseden mesleklerin başında Avukatlar gelmektedir. Vergi politikaları  mesleğimizin geleceğini tehlikeye sokmaktadır. Mesleğe yeni başlayan genç Avukatların durumu bir günden güne daha da zorlaşmaktadır. Genç avukatlarımız desteklenmeli ve pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Avukatlara uygulanan vergi sistemi de mesleği icra etmemizi güçleştirmektedir. Avukatlık bir kamu görevidir. Bu görev karşılığında alınan ücretten %18 KDV almak, %35 gelir vergisi almak adil değildir. Yapılacak yeni düzenlemelerle KDV ve gelir vergisi oranları biran önce düşürülmelidir.         

Avukatlık mesleğine yapılan saldırılar biran öne önlenmeli, iş takipçileri için daha ağır cezai yaptırımlar getirilmelidir. 

Biz bir bütünüz ve birlikte çalışmalıyız. Hem ülkemize hem mesleğimize karşı olan sorumluluklarımızı bu güne kadar olduğu gibi bundan böylede birlikte yerine getirmeliyiz.’’

Kısa bir süre önce yıllardır özlemini çektiğimiz yeni ve müstakil adliye sarayına taşınıldığını anımsatan Gürsoy, ‘’Yargı camiası en güzel ortamlarda çalışmaya layıktır. Bu vesile ile Adliye Sarayının yapımında emeği geçen tüm meslektaşlarımıza, hakim ve savcılarımıza ve yerel yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Her değişiklikte olduğu gibi yeni adliye sarayına taşınmada da küçük sorunlarımız olmaktadır. Adliyedeki sorunların çözümü ve özellikle baro odalarının tahsisinde Sayın Başsavcımız ve diğer tüm kişi ve kurumlarla medeni ilişkiler ve diyaloglarımız sayesinde sorunlarımızı aşmaya çalışıyoruz. Bu güne kadar gösterdikleri duyarlılık nedeni ile kendilerine teşekkür ederim.

Hepimizin temel gayesi, Hâkimiyle, Savcısıyla, Avukatıyla, tüm Adliye personeli ile sağlıklı ve başarılı bir yargı hizmetini sunabilmektir. Karamsarlık, ümitsizlik, bazen felaket çığırtkanlığı belki dünyanın en kolay işidir, ancak zorluklar içinde umudumuzu koruyarak yapıcı tutum ve davranışlarımızla, doğru iletişim yöntemleriyle sorunları çözmeye çalışmak mesleğimiz ve temsil ettiğimiz kurumlarımız açısından daha doğru ve yakışır bir yoldur’’ şeklinde konuştu.

Fahrettin Gürsoy konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi: ‘’Avukatlık mesleği gibi onurlu ve kutsal bir mesleği ifa ettiğimizi asla hatırımızdan çıkarmamalıyız, Avukat olduğumuzu özel yaşantımızda dahil olmak üzere hissetmeli ve hissettirmeliyiz, Bu vesile ile tüm meslektaşlarımızın Avukatlar gününü kutlayarak selam ve saygılarımı sunuyorum.’’  dedi.

Erdemli Ajans olarak Avukatlarımızın gününü kutluyor, başarılar diliyoruz.