EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-04-2019 19:29   Güncelleme : 04-04-2019 19:29

Ayaş Ortaokulu Zekâ Oyunları Şampiyonu

Tüm Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu (TAZOF) tarafından yurt genelinde düzenlenen Mangala oyununda Ayaş Ortaokulu Mersin il şampiyonluğunu kazandı.

Ayaş Ortaokulu Zekâ Oyunları Şampiyonu

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Mangala Mersin il şampiyonasında dereceye giren öğrenci ve okul yöneticilerini tebrik ederek kutladı. 

Türkiye genelinde 9-14 yaş arası öğrencilere yönelik, öğrencilerin düşünen, üreten ve karşılaştıkları problemler karşısında çözümler bulan bireyler olmalarını sağlamak amacıyla “Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası” düzenlendi.

27-28 Nisan tarihleri arasında Bursa’da yapılacak olan Türkiye Şampiyonası öncesinde her il kendi finalini yaptı. Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası Mersin il finali 2 Nisan 2019 Salı günü Toroslar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonunda gerçekleştirildi.

9 ilçeden 258 öğrencinin katıldığı 6 oyun (mangala, reversi, kulami, pentago, q-bitz ve equilibrio oyunları) 8 kategoride yapıldı. Yarışmada dereceye giren finalistlere madalyalarını ve ödüllerini Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Oğuzhan Tülücü, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Badas ve Mersin TAZOF Temsilcisi Tolga Mutludağ verdi.

Erdemliden turnuvaya Ayaş Ortaokulu, Kocahasanlı Ortaokulu, Erdemli İlkokulu, Sultan Akın İlkokulu, Karayakup İlkokulu, Alata İlkokulu) katıldığı bu turnuvada Ayaş Ortaokulları katıldı. Erdemli grubu şampiyona da tüm okulların dikkatini çekti.

Mangala şampiyonasına damgasını vuran Ayaş Ortaokulunun danışmanlığını Matematik Öğretmeni Büşra Nur Uluganlıgil’in yaptığı il yarışmasında Ortaokul mangala kategorisinde Mehmet Çetin Özgen isimli öğrencisi il birincisi olarak Türkiye Şampiyonası’nda Mersin’i temsil etmeye hak kazandı.