GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2019 17:47   Güncelleme : 27-03-2019 18:55

Hicaz Yolu Köprüsü Bir Harika

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği, doğaseverleri bu kez Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı dünya harikası olarak nitelendirilen ‘’Varda Köprüsü’’, ‘’Kapıkaya Kanyonu’’ ile bölgedeki Yerköprü şelalelerine götürdü. Ayyıldız gezginleri buraya Tarsus ilçesinden eski Anka yolu üzerinden, Yanıkkışla, Goçmarlı ve Çavuşlu köyleri üzerinden ulaştı. Burayı gören bir daha görmek isterken gitmeyenler ise harika bir güzelliği kaçırmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Hicaz Yolu Köprüsü Bir Harika

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları kulübü Derneği Başkanı Emre Erçelik, Ömer Faruk Eren’in belgesel tadında çektiği görüntüler eşliğinde şöyle anlattı:

Halk arasında Varda Köprüsü (Alman Köprüsü) olarak ta bilinen bu sanat harikası köprü Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı Hacıkırı köyünde yer alıyor. Mühendislik harikası olarak nitelendirilen köprü 1900’lü yılların başında hicaz yolu olarak Almanlar tarafından inşa edilmiş, bu yüzden Alman Köprüsü diye de adlandırılmaktadır.

200 metre uzunluğunda 99 metre yüksekliğinde olan köprü 1912 yılında hizmete açılmıştır. Çelik kafes taş örme tekniği ile yapılan köprü tarihi ipek yolunun yerini alan Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu hattının bir parçası olarak yapılmıştır.

Varda Köprüsünün isminin bir de hikayesi var. Köprü inşaatında çalışan iki Türk işçisi köprünün ne kadar yüksek olduğunu merak etmiş çünkü o ana kadar ülkenin hiçbir yerinde bu kadar büyük ve yüksek köprü görmemişler. Aralarında anlaşmışlar, paydos olunca köprünün üstüne biri, diğeri de aşağıya gidecek, biri yukardan bir kereste parçası atacak ve sayacaklar kaçta yere düşecek diye.

Tamam demişler paydos da dediklerini yapmışlar. Yukardaki bir iskele parçasını aşağıya atan ne oldu diye sormuş. Aşağıdaki ise “Var daha” demiş. Saymaya devam etmiş: 2, 3, 4, 5 Tekrar ne oldu diye sormuş. Aşağıdaki “Var daha” dedik ya demiş. 7, 8, 9, 10, 11 diye giderken varmadı mı daha demiş, diğeri de “Vardaa, vardaa derken Almanlar koşmuşlar durumu görmüşler, işçiler de meraklarını anlatınca bundan sonra Almanlar da bu köprüye Varda ismini koymuşlar.

1888 yılında II. Abdulhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Willhem tarafından imzalanan sözleşmeyle Bağdat demiryolu inşaatı Almanlara verilmiş. Alman Deustche Bank’ın ayırdığı krediyle 15 yılda tamamlanan demir yolunun en zor kısmı Toroslarda ortaya çıkmış. Almanya’dan getirilen mühendisler işte bu mimari ve mühendislik harikasını ortaya çıkartmışlar.

Hatta ilk önce sarp kayalıklar ve dağlık bölgenin uç kısmından köprü ayaklarını inşaatını devam ettirmelerine karşın, trenler keskin virajı alamayınca daha ileriye 200 metre derinliğinde ikinci bir köprü inşaatına başlamışlar. İlk köprünün ayakları hala sapasağlam görülebiliyor. Ayrıca Alman Köprüsü civarında bugün araç ulaşımı için kullanılan arka arkaya iki tünel de bulunuyor.

Varda Köprüsü’nün Adana’ya uzaklığı karayolu ile Karaisalı ilçesi üzerinden 64 km. Demir yolu ile Adana İstasyonu’na mesafesi 63 km. Özel aracınızın yanı sıra, Ankara’dan yola çıkan ve İç Anadolu’yu gezen Çukurova Ekspres treni ile de Hacıkırı İstasyonu’nda inerek köprüye ulaşabilirsiniz. Buraya ayrıca Tarsus ilçesinden de gidilebiliyor. Yanıkkışla, Goçmarlı ve Çavuşlu köylerini takiben ulaşılabiliyor.

Bu seyahatinizde 1900’lü yıllara dayanan tarihi ile Varda Köprüsü’nü görmeden, manzarasında dinlenip, üstünden trenin geçişini izlemeden ve fotoğraflamadan dönülmemesi tavsiye edilir.

Varda köprüsünde 2012 yılında 007 James Bond’un bazı aksiyon bölümleri de burada Skyfall filmi olarak çekildi. Dünya çapında ünlenen Varda Köprüsü, filmdeki sahnelerin ardından hala büyük ilgi görüyor.

Bu köprü Almanya’nın tüm kentlerinde Mimarlık okuyan öğrencilere nasıl yapıldığı konusunda gösterilmek üzere buraya getirilmektedir.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Dernek Başkanı Emre Erçelik, geziye katılarak tarihi yeniden yaşayan üyelerine ve katılımcılara teşekkür etti.