GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-03-2019 19:09   Güncelleme : 23-03-2019 19:16

Kar Suları Lemas Deresini Taşırdı, Limon Bahçeleri, Seralar ve Evleri Su Bastı

Toroslar’daki karların erimesi sonucu gelen su debisi Limonlu Mahallesinden geçen derenin taşmasına neden oldu. Limonlu deresinin taşması sonucu limon bahçeleri ile Muz seraları, dere kenarındaki sitelerin birinci katlar sular altında kaldı.

Kar Suları Lemas Deresini Taşırdı, Limon Bahçeleri, Seralar ve Evleri Su Bastı

 

Limonlu Mahalle Muhtarı Mehmet Aslan, yaptığı açıklamada, limon bahçeleri ve bazı seraların derenin taşması sonucu su altında kaldığını söyledi.

Aslan, "Yaylalarda yağmur karı eritti, Limonlu Deresi taşmaya başladı. Derenin taşması sonucu limon bahçeleri, muz seraları ve dere kenarındaki sitelerin birçoğunun birinci katları sular altında kaldı. Vatandaşlarımız şu an mağdur. Su Taşkınına neden olan ise dere yatağındaki kargıların yeteri kadar temizlenmemiş olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Dere içindeki kargıların acilen temizlenmesi gerekiyor. Aksi halde eriyen kar suyu daha çok sel baskınına neden olur. DSİ'nin dere ıslahı esnasında tabana döşediği taşlar da dere yatağından yüksek. Yarardan çok zarar sağladı" dedi.

Ahmet Kayar isimli muz üreticisi ise, ‘’DSİ’nin dere temizliğinde yanlış yol izlediğini önce derenin su akışını sağlayacak kanalın önünü açması gerekirken üst kesimden başladı ve muz seralarımız sular altında kaldı’’ dedi.

Muz seralarının sular altında kalmasından dolayı bu sene mahsul alamayacaklarını ifade eden Kayar, zaman geçirilmeden dere içerisinin temizlenmesi aksi halde mağduriyetlerin yükseleceğini kaydetti.