KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 21-03-2019 19:32   Güncelleme : 21-03-2019 19:32

Çanakkale Destanı Ancak Bu Kadar Güzel Anlatılır

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, Gazi Tarihçi Hüseyin Kılbaş’ın sunumuyla ‘’Çanakkale Geçilmez’’ konferansı düzenledi.

Çanakkale Destanı Ancak Bu Kadar Güzel Anlatılır

Erdemli Belediyesi Kültür Merkezindeki konferansa Gazi Albay Tarihçi Hüseyin Kılbaş konuşmacı olarak katıldı. Hani derler ya, Çanakkale Destanı bu kadar güzel anlatılır diye. İşte Gazi tarihçi Hüseyin Kılbaş, Çanakkale Geçilmez‘i anlatırken yerinde duramadı, sanki kültür merkezinin koca sahnesi dar geldi. 

Gazi tarihi bilgileri akıcı bir şekilde aktarırken arada Çanakkale ve orada vatan uğruna canlarını feda eden Mehmetçikler için yazdığı şiirleri okuması da ayrı bir değerdi.

Çanakkale Geçilmez Destanını sahnede Erdemlili insanlara anlatan Gazi Albay Hüseyin Kılbaş, Erdemli’nin çocuğu. Şu anda Kilis Valiliği Özel İdare Müdürlüğünde görevli. Gazinin görevi gelecekte ülkenin yönetimini ele alacak olan gençlerimize tarihi ve manevi değerleri doğru ve eksiksiz anlatmak için yollara düşen bir yiğit.

Çok okuyan, araştıran derinlemesine tahliller yapan bir Erdemli yiğidi Gazi Albay Hüseyin Kılbaş. Çanakkale ruhunu anlatmak için sahneye çıktığında, sanki o anları yaşar gibi titriyor kan ter içinde kaldığını görüyoruz. Tabii Çanakkale gibi değeri herkes anlatamaz ve insanlara dinletemez. Biz senden razı olduk Allah da senden razı olsun yiğit insan Hüseyin Kılbaş Albayım.

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) müdürü Ahmet Ateş de yaptığı konuşmada, Gazi Albay Tarihçi Hüseyin Kılbaş ’ın çocukluk arkadaşı olduğunu, tarihe, şiir yazmaya ve maneviyata daha çocukken aşık olduğunu gördüklerini söyledi.

Çanakkale Şehitleri ve deniz Zaferinin 104’üncü yıldönümünde bir Erdemlili tarihçi olarak Hüseyin Kılbaş ’ın bizlere bu destanı anlatmaması olmazdı bizde kendisinden ricada bulunduk bizi kırmadı Ankara’daki konferansını bırakıp güzel Erdemlimize geldi. İyi ki geldi bilmediğimiz birçok güzellikleri anlattı ve bizleri tarihin derinliklerine götürdü Allah kendisinden razı olsun.

Konferansa Halk Eğitim Müdürü Ahmet Ateş, Müdür Yardımcıları Ali Cila, Teslime Çetinel, Mersin halat Çekme Federasyonu Başkanı Eray Aldemir, okul müdürleri, Hem Usta öğreticileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.