GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-03-2019 22:07   Güncelleme : 19-03-2019 22:55

Ayyıldız Gezginleri Çanakkale Şehitleri Anısına Yürüdü

Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği üyeleri ve doğaseverlerin bu sefer ki gezi rotası Gülnar Zeynel Abidin Türbesi ile doğa harikası Mut ilçesindeki Yer Köprü şelalesi oldu.

Ayyıldız Gezginleri Çanakkale Şehitleri Anısına Yürüdü

Tüm bu güzellikleri Vera Drone’nin sahibi Ömer Faruk Eren kardeşimiz de drone cihazı ile hava görüntüsü çekip bölgenin harika bir tanıtıma imza attı.  

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği,  efsane parkurlarından bir tanesini daha bu cennet vatanı bizlere canları ve kanları ile armağan eden Çanakkale şehitleri anısına ithaf ederek yürüdü.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Emre Erçelik, 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma deniz zaferinin 104. Yıldönümü anısına gerçekleştirdikleri sabahın erken saatlerinde Mersin ve Erdemli ‘den toplanan maceraperest doğaseverlerle yola önce maneviyatını üzerimize toplamak üzere önce Gülnar’ın Zeyne beldesindeki Zeynel  Abidin hazretleri türbesini ve ardından  mesire alanını gezip, bu topraklarda filizlenen ve parçası olduğumuz geleceği canları pahasına kuran aziz şehitlerimiz için dualar ettiklerini söyledi.

Allah’ın Mut ilçesine görsel şölen olarak sunduğu doğa harikası ‘’Yer Köprü Şelalesine’’ giden gezginlerin araçlardan inerek Ermenek çayının üzerine kurulmuş olan muhteşem İstanbul Boğaz Köprüsünün minyatürü olan köprüden geçerek günün anlamına uygun köprüde Türk bayrağı açtıklarını belirten Erçelik.  Burada şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdiklerini ve şehitleri saygı ile andıklarını belirtti.

Eşsiz manzara eşliğinde kanyon içinden şelaleye ulaşan gezginler, bol bol anı fotoğrafı çektirdiler. Ayyıldız gezginleri vadi içindeki yorgunluklarını kaptan Veli Korkmaz’ın közde hazırladığı çaylarını çam ağaçları altında yudumlayarak giderdiler.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü adına yapılan etkinlik ile ilgili bilgi veren başkan Erçelik, ‘’Milli değerlerimizi doğa güzelliklerimiz ile eşleştirerek hafızasında unutulmaz anılar bırakmaya çalışıyoruz.  Bugün, zaferlerin en büyüğü, günlerin en anlamlısı olan Çanakkale zaferi ve şehitler gününü önemini anlatıp,  Çanakkale zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destanı hem anlattık hem de bu vatanın ne şartlarda kazanıldığını öğrendik.  Aziz Türk milletinin bu onurlu günü kutlu olsun“ dedi.