GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-03-2019 20:59   Güncelleme : 19-03-2019 21:23

Çanakkale Şehitleri İçin Kutlu Yürüyüş

Erdemli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı MHP Erdemli Belediye Başkan Adayı Mükerrem Tollu’nun Çanakkale Zaferinin 104. Yılı nedeniyle düzenlemiş olduğu ‘Kutlu Yürüyüşe’ onbinlerce kişi katıldı.

Çanakkale Şehitleri İçin Kutlu Yürüyüş

Cumhur İttifakı Merkez Seçim Bürosundan Mehter Takımı eşliğinde başlayan ve 1. Plaj yolu boyunca devam eden ve Saim Göküş Parkı girişinde son bulan yürüyüşe, Kalkınma Eski Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, MHP Mersin Milletvekilleri Baki Şimşek ve Olcay Kılavuz’un, Cumhur İttifakı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, MHP İl Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Erdoğan, Salih Gürbüz, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, ilçe yönetim kurulu üyeleri, kadın kolları başkanı Gülten Yıldırım ve üyeleri, MHP Erdemli İlçe Başkanı Fatih Serin, ilçe yönetim kurulu üyeleri, kadın kolları Başkanı Şeyma Dölek, Ülkü Ocakları Erdemli İlçe Başkanı Cevat Şahin, BBP İlçe Başkanı Murat Turmuş ve yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve binlerce vatandaş katıldı.

Mehter Takımının söylediği marşlarla yürüyüş başlarken, mehteranın hemen ardında Çanakkale’de şehit olan Erdemlili şehitlerin isimlerinin yazılı dövizleri taşıyan genç kızlar ve ellerinde Türk bayrağı ve meşaleler ile gençler yer aldı.

Çanakkale şehitlerini anma yürüyüşünün en önünde Cumhur İttifakı Erdemli Belediye Başkan Adayı Mükerrem Tollu, MHP Mersin il yönetim kurulu üyeleri Erol Erdoğan, Salih Gürbüz, belediye meclis üyeleri ve meclis üyesi adayları, MHP İlçe Başkanı Fatih Serin, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Topçu ve beraberindekiler mehteran eşliğinde ‘’Çanakkale’’ türküsünü söyleyerek yol aldı.

Alparslan Türkeş Bulvarı PTT karşısı Hastane Caddesindeki seçim ofisi önünden başlayan coşkulu yürüyüş Atatürk caddesini takiben Türbe Caddesinden birinci plaj yolundan Saim Göküş Parkına kadar yüründü.

Büyük bir kalabalık ve coşku ile yapılan yürüyüşün en ön kısmı Sami Göküş Parkı girişinde tören alanında varırken sonu hala ışıklarda devam ediyordu.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken, Çanakkale’de destan yazan Erdemli’li şehitlerin isimleri tek tek okundu yoklamaları alındı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duanın ardından MHP Erdemli İlçe Başkanı Fatih Serin ve AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu birer selamlama konuşması yaptılar.

Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümünde,  ülkenin milli hassasiyetlerine değinen bir programda, binlerce Erdemli’li hemşerisinin katılmasından duyduğu memnuniyeti ‘Allah’ına Gurban Erdemli’ diyerek sözlerine başlayan Erdemli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Mükerrem Tollu, “Bayrak sevgisi, vatan sevgisi söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan canını verebilecek olan Erdemli’nin yiğitleri, sizleri saygıyla selamlıyorum. Dün Çanakkale’de atalarımız açlığa karşı, susuzluğa karşı mücadele ettiler, soğuğa karşı mücadele ettiler, küffarın uçaklarına karşı mücadele ettiler, teknolojiye karşı mücadele ettiler ve bu aziz millet kıyamete kadar hür olsun diye mücadele ederek bu aziz vatanı bizlere emanet ettiler’’ dedi.

Biz asımın nesliyiz, ömrümüz boyunca inanmadığımız hiçbir davayı savunmadık diyen Mükerrem Tollu,  “Değerlerine sahip çıkan bu millet, dün nasıl ki dünyanın efendisi olduysa, 21. yüzyılda da bu aziz millet Dünya’nın efendisi olacak. Dünyaya nam veren, dünyaya nizam veren, Cenabı Hakkın adaletini dünyaya yayan aziz neslin evlatları, bugün de ülkesi için çalışmakta. Biz de üzerimize düşen her vazifeyi, bu tarih şuuru ile yerine getireceğiz. Erdemli demek birlik demek, Erdemli demek kardeşlik demek, Erdemli demek tarihine, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan insanlar demektir. Kutlu yürüyüşümüze katılan herkese ve tüm Erdemli halkına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna ise konuşmasına, ‘’Çanakkale Türküsünü’’ vatandaşlarla birlikte söyleyerek başladı.

Hamit Tuna şunları söyledi: “Çanakkale’de 104 yıl önce tarih yazan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları destanlaştıran şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bugün biz burada siyasetimizi hür ve bağımsız bir şekilde yapıyorsak, bugün demokrasinin bayramı seçimlere rahatlıkla girebiliyorsak atalarımızın dönmemek üzere gittikleri gazadandır. Toplumun bütün katmanlarıyla halleşmek, dertleşmek adına, millet ortalaması yaşantımızla, birlikte hemhal olduk. Bu yönümüz ile gördük ki adaletli olmayanlara karşı millet ayağa kalkmış, artık mızrak çuvala sığmıyor, 13 artı 1’de Cumhur İttifakı adaylarını başkan yapacak, işte bu birlikteliktir. Mersin Büyükşehir’de Hamit Tuna Erdemli’de Mükerrem Tollu ile bölgemiz daha yaşanılır hale gelecektir. Tüm Erdemli halkının Çanakkale Zaferinin 104’ üncü gününü kutluyor şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” Dedi.

TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, “Bu cephe sarsılmaz, zafer asla kaçınılmaz. Milletin emrinde olanlar Çanakkale’de de kazandı, yine kazanacak. Bu vatanı bölmeye çalışanlara, bu ülkeyi bölmeye çalışanlara, bizim insanımızı birbirine düşürmeye çalışanlara asla müsaade etmemeliyiz. Biz birlikteyiz, birlikte olmaya devam edeceğiz.

Bizim Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Hamit Tuna, Erdemli Belediye Başkan Adayımız Mükerrem Tollu ’dur. Bizim başka bir adayımız yoktur ve olmayacaktır. Kişisel arzular ve mevki makam içerisinde olanlara fırsat vermeyelim. Birlikten güç doğar, kuvvet doğar. Bir tarafta İlçe Belediyesi, diğer tarafta Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da da bizler birlik içerisinde beraberlik içerisinde uyum içerisinde çalışacağız. Bu uyumdan güç doğacak güç. Bu milletin evlatları dik durduğu müddetçe ne bu bayrak iner, ne bu ezan diner” şeklinde konuştu.

Elvan, çok önemli bir süreçten geçildiğini belirterek, yurt dışında Türkiye aleyhinde çalışan bir ajanın yazdığı raporda, Türkiye'yi karıştırmaya ve bölmeye yönelik planın yer aldığını ifade etti.

15 Temmuz darbe girişiminin de bunun bir parçası olduğunun altını çizen Elvan, "Çok uyanık ve dikkatli olmalıyız. Bu vatanı bölmeye çalışanlara, bizim insanımızı birbirine düşürmeye çalışanlara asla müsaade etmemeliyiz." dedi.

Elvan, AK Parti ve MHP'nin bir araya gelerek ülkenin birliği için Cumhur İttifakı'nı oluşturduğunu anlatarak, birlikte ve beraber olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Hem içeride hem dışarıda düşmanların çok olduğunun altını çizen Elvan, şöyle devam etti:

"Bu ülkeyi bölmeye çalışanlar, teröristleri beslemeye çalışanlar, teröre destek vermeye çalışanlar çok ama Allah'ın izniyle biz kendimize yetecek güçteyiz. Teröre karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz, onların inlerine giriyoruz. Nerede bir terörist varsa tepelerine iniyoruz ve inmeye de devam edeceğiz."

Elvan, CHP ve İYİ Parti'nin ittifak yaptığına dikkati çekerek, "Diğer taraftan bakıyoruz Mersin'de kapalı kapılar ardında yine ana muhalefet, HDP ile ittifak yapıyor. Biz vatanımızın birliği, bütünlüğü için, devletimiz, milletimiz için, ay-yıldızlı al bayrağımız için açık ve net bir şekilde Cumhur İttifakı'nı oluşturduk. Onlar gibi kapalı kapılar ardında hesap yapmadık." dedi.

Elvan, merkezi hükümet ve yerel yönetim uyumuyla Mersin'e büyük yatırımlar yapılacağını sözlerine ekledi.