EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-03-2019 19:08   Güncelleme : 18-03-2019 19:08

Burası Erdemli, Burada İş Var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yaptığı istihdam seferberliği çağrısı nedeni ile Kızkalesi’ndeki turizm sektörü iş dünyasına bilgilendirme yapıldı.

Burası Erdemli, Burada İş Var

Erdemli Kaymakamı Avni Kula başkanlığında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kızkalesi Barbarossa Otel sahibi ve Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü İŞ-KUR Erdemli Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Doğan, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Mithat Ceyhan, Kızkalesi Mahallesi Muhtarı Ahmet Murat Kale, Kızkalesi ve çevredeki turizm işletmecileri katıldı.

İlçe Kaymakamı Avni Kula, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yurt genelinde başlatılan istihdam seferberliğinin işletmelere büyük imkan tanıdığını belirtti.

Kaymakam Kula, ‘’Burası Erdemli Burada İş Var’’ sloganı ile Kızkalesi’ndeki turizm sektörü işletmecilerinin İstihdam Seferberliği kampanyasından azami derecede faydalanmaları gerektiğini söyledi.

En az 4 kişi çalıştıran bir işletmeye bir kişinin daha istihdam edilmesi durumunda ilk üç ay SGK primi ve maaşları devletin ödeyeceğini kaydeden Kula, ‘’İşletme sahiplerimiz önümüzdeki yaz sezonunda bu imkândan sonuna kadar faydalanmalarını arzu ederim’’ dedi. 

İŞ-Kur Erdemli Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Doğan ise toplantıya katılanlara geniş ve açıklayıcı bilgeler aktardı.

Yeni İstihdama Ücret Desteği başlığıyla yola çıkan teşvikte, 1 Şubat 2019-30 Nisan 2019 tarihleri arasında sağlayacağınız her ilave istihdam için 3 ay boyunca kişiye ödenecek ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devletin karşıladığını belirtti.

Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek (en az 12 ay) başlığıyla yola çıkan teşvikte Ücret desteğinin ardından 9 ay boyunca sigorta primleri ve vergiler Devlet tarafından karşılanıyor. Bu iki önemli teşviki özetlersek;

Kısa Çalışma Ödeneği Ekonomik sebeplerle; İşyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumda kalan işverenlere, 3 ay boyunca çalışanlarının maaşı Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödendiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğinde Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği sağlanacağını vurgulayan Doğan özetle şu bilgileri aktardı:

‘’Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerinden yürütülen İşbaşı eğitim Programı ile katılımcılara 3 ay süresince aylık 2021 TL ödenecek.

İhtiyacınıza Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek teşviki ile

AÇSHB ile TOBB arasında imzalanan MEGİP, nitelikli işgücü işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programı ile yetiştirilecek ve kişi başına toplam destek 16.168 TL olacak şekilde tasarlanmıştır.

İstihdam seferberliğine ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Teşviklerin uygulama aşamalarında sorumluluk tüm paydaşlara düşmektedir. Hep birlikte Ülkemizin geleceğine yön vermek,  İstihdamın korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlamak zorundayız.’’

Toplantı sonunda hem İstihdam Kampanyası hem de yeni sezon öncesi alınması gereken tedbirler hakkında sorular cevaplandırıldı.