GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-03-2019 17:39   Güncelleme : 12-03-2019 17:39

Başkan Tollu: “İstiklal Marşı Gelecek Nesle İyi Anlatılmalı’’

Erdemli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı MHP Belediye Başkan Adayı Mükerrem Tollu, ‘’İstiklal Marşının iyi anlaşılması ve gelecek nesillere iyi anlatılması gerekir’’ dedi.

Başkan Tollu: “İstiklal Marşı Gelecek Nesle İyi Anlatılmalı’’

Başkan Mükerrem Tollu, bir milletin varoluşunun eseri olan İstiklal Marşının kabulünün 98. Yılı ve Milli Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeni ile mesaj yayımladı.

Mükerrem Tollu mesajında, ‘’Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve 1921 yılında TBMM tarafından milli marşımız olarak kabul edilen İstiklal Marşımızın, derin manasıyla 98 yıldır yürekleri okşamaya devam etmektedir. İstiklal Marşı tarihin altın sayfalarına yazılan içeriği ile maziyi anlatıp geleceğimize yön vermektedir’’ dedi.

Bugün, milli marşımız yani İstiklal Marşı 98 yaşında diyen başkan Tollu açıklamasında şunları kaydetti:

‘’İstiklal Marşı’nın kabul yıl dönümü nedeniyle bir yandan Milli Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy'un hayatı yad edilirken, diğer yandan ise genç kuşaklara geçmişten ders alınarak geleceğe daha iyi hazırlanması gerktiğinin önemine işaret ediliyor. Kendisini vatanına ve milletine adayan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı İstiklal Marşı'nın, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün üzerinden 98 yıl geçti. Savaş koşulları altında yazılan ve derin bir telkin gücü bulunan İstiklal Marşı'mızın sözleri, yaklaşık bir asırdır her okunuşunda necip milletimizin, bağımsızlık sevdasını güçlü bir şekilde dile getirmesine vesile olmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin takdir ettiği para ödülünü kabul etmeyen ancak ısrarlar sonucunda Kurtuluş savaşında ki gazilerimizin tedavisinde kullanılmak üzere bağışlayan milli şairimizi ve onun başta İstiklal Marşımız gelecek nesillere iyi anlatılmalı, bu konuda bilinçlendirilmelidir. Eğer bir milletin hürriyetini haykıran marşı yoksa o millet esaretten ve başka milletlerin mandasından kurtulamaz. Bu vesile ile İstiklal marşımızın yazarı merhum Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyoruz.’’