KADIN
Giriş Tarihi : 09-03-2019 20:31   Güncelleme : 09-03-2019 20:41

Kadınlardan Muhteşem Sergi

Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı Usta Öğretici Gülizar Güngör’ün Renklerin Masalı Sanat Atölyesi 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısı ile Geçmişten günümüze Erdemli’de kadın eserleri konulu sergi açıldı.

Kadınlardan Muhteşem Sergi

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Derin, AK Parti Erdemli ilçe Başkanı Mehmet Topçu, MHP ilçe başkanı Fatih Serin, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük.  Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ahmet Ateş, müdür yardımcısı Ali Cila,  belediye başkan adayları Alparslan Gürgenç, Serdar Arslan, Mehmet Yıldız, bağımsız başkan adayı Hüseyin Sabah, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Toprağın ateşle dansı, geçmişin günümüze yansıması gibi önemli başlıklarla el sanatları ürünlerinin sanatseverlerin beğenisine sunulan el emekleri göz nuru eserleri izleyenler ‘’Tek kelime ile muhteşem’’ demekten kendilerini alamadı.

Açılışta konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, tüm kadınlar başta olmak üzere Erdemlili kadınların dünya kadınlar gönünü kutladı.

Kaymakam Kula, ‘’Toprağa şekil verip evlerimizin güzelleşmesini sağlayan, kullanılmaz diyerek çöpe atılan birçok eşyaları çöplerden toplayıp modernize ederek sanat eserine dönüştürdükleri için kursiyere ve usta öğretici hocamız Gülizar Güngör’e teşekkür ediyor, dünya kadınlar günlerini kutluyorum’’ dedi.

Erdemli Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ahmet Ateş de konuşmasında, halk eğitimin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Ateş, Erdemli Halk Eğitim’in geçen yıl ülkedeki birçok ilçenin nüfusuna eş değerde kursiyere mesleki belge verdiklerini anımsattı.

2018 yılında 14 bin kişiye meslek edindirme belgesi verildiğine dikkat çeken Ateş, Türkiye genelinde 3 bin 400 farklı alanda modül sayısı var. Türkiye ortalamasında ise 100 kurs açılabiliyor. Erdemli’de ancak 80 tanesinin uygulandığını bu sayıyı 100’e çıkartmanın gayreti içinde olduklarını belirtti.

Açılan kurslar sayesinde birçok gencin işe girip gelecek kaygısından uzaklaştığını vurgulayan Ateş, ‘’Halk eğitim sayesinde gençlerimizin işe girmesi bizleri sonsuz mutlu ediyor’’ dedi.

Son günlerde gençlerin madde bağımlılığından uzak tutmak için özellikle mesleki ve sportif kursların açıldığını vurgulayan Ateş, ‘’Erdemlili kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutluyorum’’ diye belirtti.

Yurt genelinde Halk Eğitim merkezlerinde 8 milyon 352 kursiyerin bulunduğunu dile getiren Ateş, bu da 80 milyonluk ülkemizdeki nüfusun yüzde 10’unu teşkil ettiğini kaydetti. Mersin genelinde ise 1 milyon 800 bin nüfusun bulunduğunu 200 bin halk eğitim kursiyerinin bulunduğunu söyledi.

Erdemli nüfusunun 140 bin olduğunu dile getiren HEM Müdürü Ateş, şöyle konuştu: ‘’Geçen yıl Erdemli Halk eğitim Müdürlüğü 14 bin kişiye mesleki edinme belgesi verdi. Yani ilçe nüfusumuzun yüzde 10’una tekabül etmekte. Biz bu rakamı bu yıl Allah nasip ederse 20 bine çıkartmayı hedeflemekteyiz. Türkiye genelinde 3 bin 400 farklı alanda modül sayısı var. Türkiye ortalamasında ise 100 kurs açılabiliyor. Erdemli’de ancak 80 tanesinin uygulandığını bu sayıyı 100’e çıkartmanın gayreti içindeyiz. Meslek edinme kurslarımızın açılmasında bizlerden desteğini esirgemeyen başta ilce Kaymakamımız Avni Kula’ya, ilçe milli eğitim müdürümüz Yusuf Açıkyörük’e ve Belediye başkanımız Mükerrem Tollu’ya teşekkür ediyoruz.’’

Usta öğretici Gülizar Güngör de ‘’Erdemlinin üreten kadınları renklerin masalı atölyesinde bir araya gelerek geçmişten günümüze eski eşyaların geri dönüşümü ile günümüzün eğilim eşyaları ürettiklerini çöpten alınan atıl haldeki bir koltuğu yeni ve anlamlı hale getirdiklerini söyledi.

Kurslarında yaklaşık bin eserin ürerinde ürünün ortaya çıkartıldığını vurgulayan Güngör,  el emeği göz nuru eserlerin geri dönüşüm, ahşap boyama, çini, kâğıt rölyef, alçı rölyef ve takı olmak üzere el sanatlarının çeşitli alanlarından oluştuğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından sergi açıldı, konuklara birer tablo armağan hediye edildi.

AdminAdmin