EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-03-2019 20:26   Güncelleme : 04-03-2019 20:26

Erdemli’de Kırsal Kalkınmayı Destekleme Anlatıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıktı. Konu ile ilgili olarak TKDK uzmanı Erhan Şimşek Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda özellikle çiftçileri ilgilendiren Süt’ten, Kırmızı Et’e, Soğuk Hava Deposundan Su Ürünlerine kadar birçok alanda yapılan hibeler ve destekler anlatıldı.

Erdemli’de Kırsal Kalkınmayı Destekleme Anlatıldı

Toplantıya Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mesut Yıldız, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ve davetliler katıldı.

Orhan Sarı, toplantının açılışında yaptığı kısa konuşmada, İPARD programlarının iyi takip edilmesi gerektiğini söyledi. TKDK ’den hibe desteği almak isteyenlerin uzmanlardan detaylı bilgiler alması gerektiğini belirterek, ‘’Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekir’’ dedi.

Başvuru Çağrı İlanı kapsamında sadece, 1’incisi Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar, Süt Üreten Tarımsal İşletmeler, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler, Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler, Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler. 2’incisi ise Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar ise şöyle:

‘’Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ev Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması sektörleri kapsamında başvurular kabul edilecektir.’’

İPARD 11 mali destek konusunda da şunları dile getiren Şimşek, Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağının Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu olduğunu söyledi.

Bu desteğin “Kamu Katkısı” olarak adlandırıldığını vurgulayan Şimşek, ‘’Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır’’ dedi.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar İçin;

Başvurular 08.04.2019 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacağını ifade eden Erhan Şimşek, Online Proje Başvuru Sisteminin ise 14.05.2019 tarihi saat 21:00’da kapatılacağını kaydetti. Başvuruların son teslim tarihinin ise 17.05.2019, saat 18:00 olduğunu anımsatan Şimşek, son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyeceğini belirtti.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlarla ilgili başvuruların 08.04.2019 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacağının altını çizdi.

Online Proje Başvuru Sisteminin de 21.05.2019 tarihi saat 21:00’da kapatılacağını hatırlatan Şimşek, ‘’Başvuruların son teslim tarihi 24.05.2019, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir’’ şeklinde konuştu.

Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 (on sekiz) ay olarak planlanmalı diyen Şimşek, Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgilerin Başvuru Çağrı Rehberinde yer aldığına dikkat çekti.

 

PROGRAM NASIL TAKİP EDİLECEK
2014-2020 IPARD Programının güncel hali, Bakanlığın (www.tarim.gov.tr) ve Kurumun internet adreslerinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir.

Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi (Versiyon 5.0) Kurumun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir.
Ayrıca, bu başvuru çağrı döneminde Kurum tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, kurumun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) takip edilmelidir.