GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2019 17:09   Güncelleme : 28-02-2019 17:16

Kuvayi Milliyecilerin Torunları 99 Yıl Sonra Atalarının İzinde

Kurtuluş Savaşı yıllarında Mersin’i düşman işgalinden kurtarmak amacıyla Güzeloluk’tan yola çıkıp Arslanköy’de Kuva-i Milliye saflarına katılan fedai müfrezelerinin 99 yılı anısına ’Kurtuluşa Yürüyüş’ programı düzenlendi. Güzeloluk Mahallesi (Köylüleri) 99 yıl önceki gibi ellerine sancak ve silahları alarak temsili yürüyüş yaptı.

Kuvayi Milliyecilerin Torunları 99 Yıl Sonra Atalarının İzinde

Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliği Güzeloluk Mahalle Muhtarlığı, Güzeloluk’un renkli simalarından ve tüm sosyal faaliyetin içinde yer alan İbrahim Doğan ile Ahmet Refik Erdem organize etti.  

Güzeloluk’ un tarihi çeşmesi önündeki meydanda tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından mahalle muhtarı İshak Ergül, tarihçi emekli öğretmen Ahmet Refik Erdem ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Erdemli temsilcisi Haluk Gülle günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı.

Tarihçi Ahmet Refik Erdem, Mersin’in düşman işgalinden kurtulması için ilk kuva-i milliye ateşinin Erdemli’ye bağlı Güzeloluk ile Sorgun mahallelerinde yakıldığını söyledi.

1 Mart Arslanköy’ün düşman işgalinden kurtuluş günü olduğunu belirten Erdem, bu programın geleneksel hale gelmesi gerektiğini, kurtuluşa giden yolun gelecek kuşaklara daha iyi anlatılabilmesi için Güzeloluk ve Sorgun Mahallelerine kurtuluşu anlatan anıtların dikilmesi gerektiğini belirtti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösteriler sunduğu etkinlikte davetlilere yöresel sıkma ayran ikramı yapıldı.

Folklor gösterilerinin ardından Güzeloluk Mahalle halkı ellerinde bayrak ve tüfeklerle temsili olarak Jandarma komutanlığı binası yanına kadar yürüyüş yaptı. 

Mersin Dağcılık Spor Kulübü ise 28 Şubat 3 Mart tarihleri arasında günün anısına Sorgun’dan başlayıp Arslanköy’e kadar ‘’Kurtuluş Yürüyüşü’’ adlı dağ yürüyüşü başlattı.

Etkinliğe siyasi parti temsilcileri, belediye başkan adayları, Kıbrıs Gazileri ile vatandaşlar katıldı.