GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-02-2019 18:01   Güncelleme : 25-02-2019 18:01

Doğa Dosta Erdemli, Bahara Hazır

Erdemli Belediyesi, daha yeşil bir ilçe için kentin her noktasında ihtiyaç duyulan çiçek ve ağaç fidanlarını kendi serasında üretiyor. ‘Doğa Dostu Belediye’ algısı ile yüzlerce çiçek ve fidanı kendi üretim sahasında yetiştiren Belediye, farkındalık yaratmaya devam ediyor. Çevreye karşı duyarlı projeleri ile daha önce de gündeme gelen Belediye, tüketimi minimum üretimi ise maksimum noktaya çıkartarak, kendi kendine yeten bir kent inşa ediyor.

Doğa Dosta Erdemli, Bahara Hazır

İlçenin çevre düzenlemesinde kullanılacak ürünleri karşılamak adına kendi serasını kuran Erdemli Belediyesi, üretilen bazı çiçek ve fidan türlerinin; Benjamin, İskenderun Kauçuğu, Mine, Akdeniz Papatyası, Çin Karanfili, Oya, Amerikan Sarmaşığı, Hercai, Menekşe, Berberis, Aralya olduğunu, bu türlerin yanında 750 adet İsrail Kauçuğu, 720 adet Bodur Begonvil, 8500 adet Gül, 3500 adet Japon Gülü, 550 adet Kartopu, 600 adet Gelin Duvağı, 12300 adet Ceylan Gözü, 200 adet Taflan, 600 adet Gece Sefası, 1200 adet Zakkum, 293 adet Andız, 873 adet Çit Hatmi gibi bitki türlerinin yetiştirildiğini bildirdi. Çiçek ve Fidanların üretildikten sonra dikime hazır şekilde bekletildiğini söyleyen ekipler, ihtiyaç halinde talep edilen bölgelere ürünlerin sevk edildiğini ve dikiminin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Doğaya karşı duyarlı projelere imza atan Erdemli Belediyesi, zaman zaman TEMA Vakfı Erdemli Temsilciliği ile yürüttüğü ortak faaliyetler ve ilçe üzerine düzenlediği akademik çalışmalar ile de gündeme gelmişti. Bu çalışmaların kendi kendine yetebilen ve ülke ekonomisine katkı sunan bir Belediye oluşturmak adına gerçekleştirildiğini belirten Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, bahar ayına hazır olduklarını bildirdi.

Belediye Başkanı Mükerrem Tollu,

“Şehrimizin çevre düzenlemesi için ihtiyacı olan ürünler, fazlasıyla seramızda üretiliyor. Erdemli Belediyesi, dışa bağımlı olmadan yüz binin üzerinde yaptığı üretimle, kendi kendine yeten bir belediyedir.” ifadelerine yer verdi.

Yetiştirilen tüm ürünlerin dikime hazır vaziyette bulunduğunun altını çizen Başkan Tollu sözlerini şu ifadelerle noktaladı,

“Ürünlerimizi yetiştirme aşamasında da bilimsel metotları kullanıyoruz. Ziraat mühendisleri ve Ziraat teknikerleri ile bu işi modern yöntemlerle yapıyoruz. Şu an çiçek seramızda onlarca çeşit bitkiden yüz bin adet üretilmiş olup, dikime hazır bir şekilde bekletilmektedir. İhtiyaçlara göre, mevsimsel uygunlukları da göz önüne alınarak dikim işleri gerçekleştirilecektir. Tüketen değil üreten belediyecilik, anlayışı ile her alanda olduğu gibi çevre düzenlemesinde de kendi ürünlerimizi yetiştiriyor ve kullanıyoruz.” Dedi.