EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-02-2019 15:05   Güncelleme : 20-02-2019 15:18

Aşırı Yağış Limon Hasadını Geciktirdi

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, aşırı yağmur yağışları nedeni ile limon hasadının geciktiğini söyledi.

Aşırı Yağış Limon Hasadını Geciktirdi

Kasım ayında başlayıp, Ocak ayı sonuna kadar hasat çalışmasının tamamlandığını ancak hava şartlarının uygun gitmeyip sürekli yağmur yağmasından kaynaklanan gecikmenin yaşandığını kaydeden Rasim Şahin yaptığı açıklamada, ‘’Kasım ayında başlayıp Ocak sonunda bitmesi gereken limon hasadı aşırı yağmur yağışı hasadı geciktirmiştir. Çiftçilerimiz baharın gelmesi ve şubat ayının sonuna gelinmesine rağmen hala limon kesimi yapmaktadır’’ dedi. 

Erdemli ilçesinde 80 bin dekar alanda 350 bin ton limon üreterek ülke ekonomisine önemli bir katma değer kazandırdığını belirten Şahin, ‘’Bu yıl aşırı yağmur yağışları nedeniyle limonlarımızın istenilen zamanda hasadı yapılamadı. Limonlar zamanında hasat edilemediği için dalında kaldı. Şimdi limonlarımızı hasat edip soğuk hava depolarına alacağız ve yaz döneminde iyi para etmesini bekleyeceğiz. Tüm umutlarımızı depolara aldığımız limonlarımızın para etmesidir’’ dedi.

Limon üretiminde girdi maliyetlerinin yüksek olmasına da değinen Şahin, şöyle konuştu:

‘’Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, çiftçilerin girdi maliyetlerini düşürmeleri için tanzim satış noktaları açarak ucuza ilaç, gübre gibi girdi maliyetlerini düşürmek için satış noktaları açacakları yönündeki açıklaması üreticilerimizi sevindirmiştir. Şu anda girdi maliyetimiz çok yüksek. Fiyatlar girdi maliyetini bile karşılamamaktadır. Çeşitli hastalıklardan korumak için yılda en az üç ya da dört kez ilaç ve gübre verilmektedir ki bu da maliyeti katlamaktadır. Çiftçinin yetiştirdiği ürün ucuza giderken maliyetin katlanarak artması bizleri sıkıntıya sokmaktadır. İnşallah bunlar düzelir ve çiftçilerimiz emeğinin karşılığını alır. Limon dalında 80 kuruş ile 1 lira 20 kuruş arasında satılmaktadır. Yüksek maliyeti kurtarmak için limonun dalında en az 2 lira olması gerekir.’’