GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2019 17:39   Güncelleme : 14-02-2019 17:39

Belgesi Olmayan Oto Alım Satımı Yapamayacak

Erdemli Oto Galericileri Derneği 54 üyesine Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Konferans Salonunda törenle ‘’Mesleki yeterlilik ve yetki belgesi’’ verdi.

Belgesi Olmayan Oto Alım Satımı Yapamayacak

Törene Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, MHP il yönetim kurulu üyesi Salih Gürbüz, Erdemli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Orhan Güler, Madeni Sanatkarlar Odası ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmet Erdoğan, Sanayi Kooperatifi Başkanı Ali Öngel, eski belde belediye başkanları Süleyman Koç, Musa Demir, Derviş Yıldırım, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Adem Kılıç, belediye meclis üyeleri, dernek başkanı Hacı Cırık ve dernek üyeleri katıldı.

Törende konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemlili oto galericilerini bina altlarından kurtarmanın tek yolunun 5 binlik planın devreye girmesi olduğunu söyledi.

Beş binlik planda Mezitli ve Erdemlili oto galericileri bir araya getirmek için çeşmeli bölgesinde yer arayışının sürdüğünü belirten Tollu, ‘’Binlik planı yapma yetkisi bizde, biz de şehir merkezine yakın bir yerde yer tahsisine bakıyoruz. Amacımız oto galericileri bir noktada toplamaktır’’ dedi.

Her önüne gelenin oto alım satımı yapmaması gerektiğini anımsatan Tollu, ‘’Beri tarafta örgütlenip bir çatı altında toplanan, vergisini veren istihdam sağlayan esnaf, diğer yanda gayri resmi işlem yapıp haksız kazanç elde eden kişiler. Bunun düzeltilmesi gerekir’’ şeklinde konuştu.

Erdemli Oto Galericileri Derneği Başkanı Hacı Cırık da yaptığı konuşmada, birçok ilçede oto galericileri sitesinin bulunmasına rağmen Erdemli’de oto galericileri sitesinin bulunmamasının kendilerini üzdüğünü kaydetti.

Dernek üyeleri kendilerine ait bir sitenin olmamasından dolayı faaliyetini bina altlarında yapmak zorunda kaldığını hatırlatan Cırık, ‘’Yer gösterilmesi durumunda Oto Galericiler Sitesi’ni biz yaparız’’ dedi.

Derneğimize üye galericilere ticaret bakanlığından onaylı, ‘’Mesleki yeterlilik ve yetki belgelerini’’ veriyoruz diyen Hacı Cırık şöyle konuştu:

‘’Mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar artık araç alım satımı yapamayacak. Böylece haksız kazanç ta ortadan kalkacak. Hiç kimse yetki belgesi olmayan kişilerden oto alım satımı yapmasın.’’

Konuşmaların ardından Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından belgeler verildi.