GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2019 17:20   Güncelleme : 14-02-2019 18:30

Yunanlı Başkanlar Erdemli’ye Hayran Kaldı

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında oluşturulan ‘’Sürdürülebilir Turizmde Yerel Kalite’’ Projesinde Erdemli belediyesi ile Yunanistan’ın Preveza iline bağlı Parga belediyesi ile eşleşti.

Yunanlı Başkanlar Erdemli’ye Hayran Kaldı

AB Projesi kapsamında Erdemli ilçesinde düzenlenen proje tanıtım programına, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yağcı, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Yunanistan’ın Preveza kentine bağlı Parga Belediye Başkanı Antonios Nastas ile Selanik iline bağlı Delta Belediye Başkanı Efthymios Fotopoulos ve heyetleri katıldı.

Proje sorumlusu MEÜ. Rektör Yardımcısı İsmail Yağcı, projeyle ilgili bilgi verdi. Yağcı, Mersin’in tüm ilçelerine proje desteği verdiklerini bu desteğin devam edeceğini kaydetti.

Mersin Üniversitesinin kente katacağı katkılar konusuna da çok duyarlı olduklarını belirten Yağcı, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında oluşturulan ‘’Sürdürülebilir Turizmde Yerel Kalite’’ Projesinde üniversitenin de yer aldığını söyledi.

Projeyle birlikte belediye ve turizm sektöründeki elemanların eğitilmesinin sağlanacağını vurgulayan Yağcı, ‘’Türkiye’ye yılda 40 milyon turist 30 milyar dolar da gelir elde ettiğini bilmekteyiz. Ülkemize gelen turist sayısı ile elde edilen gelirin artırılması için bizler de üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu gelirden ve turist sayısından Erdemli’nin daha fazla pay alması için bu tür projelere ihtiyaç vardır. Bu proje ile sektör çalışanlarının eğitimi sağlanacaktır’’ dedi.

Mersin’in 320 kilometre uzunluğunda sahile sahip olduğunu, bunun 60 kilometre uzunlukla Erdemli ilçesinin ilk sırada yer aldığına değinen Yağcı, Erdemli ekonomisinin başını tarım çektiğini, turizmden de büyük pay alması gerektiğine vurguladı.

Erdemli ile eşleşen Yunanistan’ın Preveza kentine bağlı Parga Belediye Başkanı Antonios Nastas’ta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine biran evvel kabul edilmesinden yana olduklarını kaydetti.

Nastas, 31 Martta yapılacak olan yerel yönetimler seçiminde Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’ya başarılar dilediğini ifade etti.

Nastas, ‘’ Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında oluşturulan ‘’Sürdürülebilir Turizmde Yerel Kalite’’ Projesi kapsamında Mersin’deyiz.  Türkler gerçekten sıcakkanlı ve misafirperverler. Biz de Erdemli Belediye başkanını Parga’ya davet ediyoruz. Mersin ve özellikle de Erdemli ilçesi tarihi ve turistik zenginliğini yakından gördük. Bize çok turist geliyor. Öyle sanıyorum ki Erdemli’ye de aynı oranda turist geliyordur. Turizmin çeşitlendirilmesi konusunda işbirliğine gitmemiz gerekmektedir. Yunanlıların Erdemli’ye Türklerin de Parga’ya gelmesini arzu ediyoruz. Böylelikle turizm sayesinde dostluklarımız da artacaktır. Erdemli’nin üstü açık bir kültür varlığı olduğunu gördüm. Bu güzelliği paylaşmak gerekiyor’’ diye konuştu.

Parga ile Türkiye’nin arasındaki tarihi bağın çok eski olduğunu vurgulayan Nastas, ziyaretleri çerçevesinde gezdikleri Kızkalesi, Kanlıdivane ve Ayaş Antik tiyatro bölgelerine hayran kaldığını dile getirerek, tarih ve turizm bağlarının güçlenmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Erdemli belediye başkanı Mükerrem Tollu da yaptığı konuşmada, ilçe nüfusunun 140 bin olduğunu yaz döneminde bu rakamın 650-700 binlere çıktığını kaydetti. Bu kadar yüksek rakamlı bir turizm sezonu için ilçenin yeterli gelmediğini ancak kaliteli hizmet vermelerinden dolayı tüm yükün altından kalktıklarını belirtti.

Yunanistan’ın Preveza kentine bağlı Parga belediyesi ile AB projesi yaptıklarına değinen Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, özellikle turizm sektöründeki işletme ve çalışanlarının eğitilmesine yönelik proje olduğunu belirterek şöyle konuştu:

‘’Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan Kızkalesi gibi bir değerimiz var ve bu değeri tüm dünyaya tanıtmamız gerekir. Bu proje ile Erdemli’de turizmin altyapısını geliştirmek için bir AB projesi yaptık. Proje ortağımız Parga belediyesi. Bizim amacımız turizm anlamında gelişmesi ve daha da ileri gitmesi için böyle bir faaliyetin içerisindeyiz. Turizmin gelişmesi adına yapılması gereken ne var ise onu yapmaya hazırız. Bu proje ile birlikte Türk yunan dostluğu da gelişmiş olacaktır’’ şeklinde konuştu.  

Programın ardından Yunanlı heyete bölgenin tarihi ve ören yerleri gezdirildi.

Erdemli belediye Başkanı Mükerrem Tollu konuk belediye başkanlarına Yörük Türkmen geleneği simgeli ‘’Yörük çadırı’’ temalı hediyeler ve çeşitli armağanlar verdi.

Başkan Mükerrem Tollu; akşam yemeğinde Yunan misafirleri, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, MHP İlçe Başkanı Fatih Serin, Erdemli İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, Erdemli İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Derin ve ilçe yöneticilerini birlikte ağırladı.