SPOR
Giriş Tarihi : 13-02-2019 17:46   Güncelleme : 13-02-2019 17:51

Şubat Ayında Deniz Keyfi

Mersin Üniversitesi Bisiklet Topluluğu öncülüğünde sürdürülen ‘’Geleneksel Akyar Yüzme Şenliği’’ 8 yılını doldurdu. Şenliğe Adana, Mersin ve Erdemli'den bisikletli sporcular katıldı. 20 Kişilik Bisikletli sporcu yağmur altında bisiklet sürüp buz gibi havada denize girdiler.

Şubat Ayında Deniz Keyfi

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Bisiklet Topluluğu danışmanı Prof. Dr. Nüzhet İkbal Türker, yaptığı açıklama Adana, Mersin ve Erdemli’ den 20 bisikletli sporcusunun geleneksel olarak her yıl Şubat ayının ilk haftasında aynı tarihte 70 kilometrelik mesafede bisiklet sürüp Narlıkuyu Mahallesi Akyar bölgesinde kamp yapıp denize girdiklerini söyledi.

Türker, Mersin’in iklimsel altyapısının hiçbir yerde bulunmadığını belirtti. Mersin’de dört mevsimi bir anda yaşadığını dile getiren Türker, ‘’Mersin’de sadece yaz döneminde denize girilmez, kışın da denize girilir. Mersin’de kışın yaylalarda kar olur sahilinde denize girilir. Biz de bölgenin bisiklet toplulukları olarak bir araya gelerek geleneksel olarak Mersin’de buluşup Narlıkuyu bölgesine 70 kilometrelik mesafede bisiklet sürüp denize giriyoruz. Şubat ayında denize girmemiz bu yıl 8’inci yılına girdi. Narlıkuyu’nun Kızlar Hamamı bölgesinde antik liman bölgesinde kamp yapıp denize giriyoruz. Şubat ayının ilk haftasında hava şartları uygun olmasa da bisiklet sürüp denize girmeyi geleneksel hale getirdik. Bölgede kamp kurup yüzme şenliği düzenliyoruz ve bu şenliğimiz bu yıl 8 yılını doldurdu’’ dedi.

Adana Bisiklet Topluluğu Spor Kulübü Başkanı İzzet Altınsoy, Mersin Üniversitesi Bisiklet Topluluğunun öncülüğünde gerçekleştirilen ‘’Akyar Yüzme Şenliğine’’ üç yıldır katılıyoruz. Denize sadece yaz döneminde girilmez. Biz kışın ortasında da denize girildiğini göstermek istedik ve arkadaşlarla toplu olarak denize girdik. Bölgenin iklim yapısından iyi faydalanmak gerekir’’ diye konuştu.

Mersin Bisiklet Derneği Başkanı Süleyman Uygun ise, geleneksel yüzme şenliğine bisiklet sürerek katıldıklarını belirtti. Mersin Üniversitesi Bisiklet Topluluğu danışmanı Nüzhet Türker’e teşekkür eden Uygun, şubat ayında denize girmenin güzelliğini dile getirdi.

Erdemli Bisiklet Topluluğundan Mehmet Yetiş ise, yağmur altında bisiklet sürüp denize girdiklerini belirterek, ‘’Yüzme şenliğinde buz gibi havada denize girdik. Su biraz soğuk olsa da denize girmek çok güzel.

Akyar Kızlar hamamı bölgesinde yüzme şenliğine katılan sporcular, kamp yapıp yağmurlu havada, buz gibi suda denize girdiler.