SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-02-2019 17:36   Güncelleme : 08-02-2019 17:36

Başkan Gülten Yıldırım, “Herkes Kanser Taraması Yaptırsın”

AK Parti Erdemli İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülten Yıldırım Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğünü ziyaret ederek, yeni kurulan Meme Kanseri Tarama cihazı ‘Mamografi’ cihazı ile ilgili bilgi alarak Erdemli’deki tüm kadınları meme kanseri taraması yaptırmaları çağrısında bulundu.

Başkan Gülten Yıldırım, “Herkes Kanser Taraması Yaptırsın”

Ziyaret esnasında bilgi veren Erdemli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Selim Mirza Loğlaroğlu, kadınlarda meme kanseri, erkeklerde ise bağırsak kanseri tarama merkezi (KETEM) ’nin hizmete girdiğini ve burada hizmete giren son teknoloji Mamografi cihazından bayanların ücretsiz faydalandığını söyledi.

Artık Erdemlili kadınların mamografi çektirmek için başka ilçelere ya da kent merkezine gitmelerine gerek kalmadığını kaydeden Loğlaroğlu, bu hizmetin vatandaşlara sosyal güvencesi olsun ya da olmasın ücretsiz verileceğini söyledi.

Kurumumuza başvuran 40 yaşını tamamlamış 70 yaşından gün almamış kadınların meme kanserinin Erken Teşhisi için çekilen Mamografi çekimleri başladı diyen Dr. Loğlaroğlu, ‘’Mamografi cihazı tamamen dijital olup mamografi sonuçları dijital sistem vasıtasıyla Hacettepe Üniversitesi radyoloji uzmanları tarafından okunmaktadır.

Sonuçlar aile hekimleri vasıtasıyla vatandaşlarımıza en geç 15 gün içerisinde ulaştırılmaktadır’’ dedi.

Loğlaroğlu, “Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğüne başvuran vatandaşlarımızın sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Alata Mahallesi Yeşil Camii karşısında bulunan Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğümüzde hafta içi her gün saat 09:00-16:00 saatleri arasında çekimler yapılmaktadır.

Ayrıca, İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Biriminde görevli ebeler tarafından hafta içi her gün mesai saatleri içerinde 30 yaşından gün almış, 65 yaşından gün almamış kadınlardan Serviks kanseri için HPV numuneleri alınmaktadır.

‘’HPV sonuçları Ankara HPV laboratuvarında değerlendirip aile hekimliği sisteminde 15 gün içerinde görülmektedir. Bunun dışında Müdürlüğümüzde 50-70 yaş arası erkek ve kadınlara Barsak Kanseri Taraması da yapılmaktadır. Tüm bu hizmetler tamamen devletimiz tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.’’ Dedi.

Başkan Yıldırım Erdemli’de son model bir cihazın bulunduğunu ve bu ücretsiz hizmetlerden erkek kadın herkesin faydalanmaları gerektiğini belirterek, “Çağımızın hastalığı olan Kanserle mücadele en etkin olan erken teşhistir. Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğümüzde hizmete giren bu imkanlardan herkesin yararlanmalarını istiyoruz. Bugün burada biz AK partili bayanlar olarak bir farkındalık meydana getirmek amacıyla ve insanlarımızın bu hizmetler yararlanmalarını sağlam amacıyla bugün buradayız. İlçe Sağlık Müdürümüz ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.” Dedi.

Başkan Gülten Yıldırım’a AK Parti Kadın Kolları Başkan yardımcıları ve üyeleri de eşlik etti.