GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-02-2019 19:05   Güncelleme : 07-02-2019 19:05

Tarımsal Bireysel Sulama Sistemlerine Yüzde 50 Hibe Desteği

Mersin il Tarım ve Orman Müdürlüğü yüzde 50 hibe destekli bireysel sulama sistemleri hibe başvuruları ile ilgili Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda tanıtım toplantısı düzenledi.

Tarımsal Bireysel Sulama Sistemlerine Yüzde 50 Hibe Desteği

Mersin il Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapılar Şube Müdürü Ömer Seyran toplantının açılışında bir konuşma yaptı.

Seyran konuşmasında, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanların üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim ile kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesini amaçlayan, bireysel sulama sistemine bakanlıkça verilecek olan yüzde 50 hibe desteği için başvurularının 1 Mart 2019 tarihinde sona ereceğini söyledi.

Tarımsal sulamanın önemini ve mevcut su kaynaklarının doğru kullanılması gerektiğini vurgulayan Seyran, "Suyu toprakla buluştururken en ekonomik, randımanı en yüksek ve tekniğine en uygun sulama sistemi seçilmelidir ki hem su tüketimi bilinçli yapılsın hem de yüksek verim artışı sağlanabilsin" dedi.

Tüketilebilen su kaynaklarının büyük bir kısmının tarımsal sulamada kullanılmakta olduğuna değinen Seyran, uygun sistemlerin kullanılmasıyla oluşacak kayıpların en aza indirgenmesi gerektiğini belirterek, hem çiftçinin hem de ülkemizin kazançlı çıkabilmesi adına yatırımcıların desteklerden maksimum düzeyde faydalanabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti.

Seyran, ”Bakanlığımız tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan ve su kaynağına ilişkin gerekli izin belgelerine sahip, tebliğ kapsamında başvuruları kabul edilenlere, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek’’ dedi.

İlimizde ve ilçemizde çeşitli doğal afetlerden zarar gören emektar çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum diyerek konuşmasına başlayan Erdemli Tarım ve Orman ilçe müdürü Mesut Yıldız ise, Erdemlinin yüzölçümünün yaklaşık 877 bin dekarının tarım arazisi olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

‘’Bu arazinin 129 bin dekarında sulu tarım yapılmaktadır. Toplam tarım alanı dikkate alındığında sulanabilen 129 bin  dekar alan gerçekten çok azdır. İlçemizin sulama problemini ortadan kaldırarak, tarımsal gelirimizi arttıracak olan Sorgun, Aksıvat, Kargıcak gibi barajlarımızın bir an önce tamamlanması ilçemiz tarımı için önem arz etmektedir. Mevcut durumda 129 bin dekar arazinin sulanmasında da ilçemiz üreticileri özellikle yağışın az olduğu yıllarda su sıkıntısı yaşamaktalar.

Bilinçli olmaları ve minimum alandan maksimum verim almamızı sağlayan modern sulama yöntemlerini kullanıyor olmalarıdır.

Bakanlığımız modern sulama yöntemlerine her yıl olduğu gibi bu yılda gerekli desteği vermektedir. Bakanlığımızca Kırsal Kalkınma Desteklemeleri Kapsamında Bireysel basınçlı sulama sistemlerine bu yılda yüzde 50 hibe desteği sağlanacaktır.

Başta bu eğitimin ilçemizde yapılmasını planlayan şube müdürümüz Ömer Seyran’a eğitimin planlanma aşamasından uygulama aşamasına kadar emek sarf eden mesai arkadaşlarıma katılımcılara teşekkür ediyorum.’’

Bilgilendirme toplantısına Mersin il Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapılar Şube Müdürü Ömer Seyran, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Toplantıda konu uzmanı Ahmet Kara, çiftçilerin sorularını cevaplandırarak bilgi verdi.