KADIN
Giriş Tarihi : 04-02-2019 15:50   Güncelleme : 05-02-2019 08:53

Erdemli İlçe Sağlık ve AK Kadınlardan Kanser Tarama Etkinliği

Erdemli’de 4 Şubat Dünya Kanser Farkındalık Gününde AK Parti’li kadınlar Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa kanser taraması etkinlik yaparak kanser taraması konusunda özellikle bayanların dikkatini çektiler.

Erdemli İlçe Sağlık ve AK Kadınlardan Kanser Tarama Etkinliği

Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğü ile AK Parti Erdemli Kadın Kollarının Ortaklaşa olarak Cumhuriyet meydanında düzenlediği ‘’Kanser’de erken teşhis hayat kurtarır’’ etkinliğinde konuşan Erdemli İlçe Sağlık Müdürü Selim Loğlaroğlu, 4 Şubat Dünya Kanser Haftası etkinliklerine dikkat çekerek, geçtiğimiz bir yıl içerisinde Erdemli’de 12 bin 835 kişinin kanser taraması yaptırdığını belirlediklerini söyledi.

Daha önce teşhis için cihazımız yoktu şimdi var ve taramayı ilçemizde yapıyoruz iyen Loğlaroğlu, “Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır. Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun’’ dedi.

Loğlaroğlu AK Parti Kadın Kolları başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi:  

‘’Bilindiği üzere tüm dünyada 4 Şubat, kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile “Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir.  Bakanlığımızın da üyesi olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütünün (UICC) başlattığı “4 Şubat Dünya Kanser Günü” kapsamında, kanser konusunda vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve sağlıklı yaşam davranışlarının kazandırılması amacıyla her yıl 4 Şubat’ta ülkemiz genelinde ve ilçemizde farkındalık etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.’’

Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı tüm aile sağlığı merkezlerinde ve KETEM birimimizde tarama programları kapsamında 30-65 yaş arası bayanlara Serviks Kanseri için HPV testi,50-70 yaş arası erkek ve bayanlara bağırsak kanseri için Gaitada Gizli Kan Testi,40-69 yaş arası bayanlara ise Meme Kanseri için Mamografi (Meme filmi) çekimi yapılmaktadır. MAMOGRAFİ çekimi ilçemiz Alata Mahallesi, D-400 karayolu(yeşil cami karşısı) üzerinde bulunan ilçe sağlık müdürlüğünde yapılmaktadır. Bütün kanser taramaları tamamen ücretsizdir. HPV (Smaer) testi 5 yılda bir,Gaita da Gizli Kan Testi 2 yılda bir Mamografi de 2 yılda bir  tekrar edilmelidir. Müdürlüğümüzce 2018 yılında 8769 kişiye Gaitada Gizli Kan Testi, bin 720 kişiye HPV(Smaer) Testi, 8 bin 769 kişide mamografi çekimi olmak üzere toplam 12 bin 835  kişiye kanser taraması yapılmıştır’’ dedi.

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülten Yıldırım da yaptığı konuşmada, eskiden kadınların meme kanseri taraması için başka il ve ilçelere gittiğini ancak alınan cihazla bu problemin ortadan kalktığını ve İlçe Sağlık Müdürlüğünde mamografi taramasının yapıldığını dile getirdi.

Birçok insanın kendisindeki rahatsızlığından haberinin bulunmadığına dikkat çeken Yıldırım, tüm kadınların meme kanseri tanısı için Erdemli ilçe Sağlık Müdürlüğüne müracaat etmesinde büyük faydanın olduğunu 40-69 yaş arasındaki erkeklerin de bağırsak kanseri taraması yaptırmalarının önemine dikkat çekti.

Erdemlili tüm kadınlara çağrıda bulunan Yıldırım, ‘’Gelin göğüs kanseri için tarama yaptıralım. Artık bu tarama ilçemizde hem de ücretsiz yapılmaktadır’’ diye kaydetti.