GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-02-2019 12:21   Güncelleme : 04-02-2019 12:27

Bu Fırın El Sanatlarına Değer Katacak

​Erdemli Halk Eğitim Merkezi’nin El Sanatları atölyesine yeni kurulan ‘’Seramik fırını ürün pişirme cihazı’’ kursiyerlerin eserlerine değer katacağı bildirildi. ‘’Toprağın Ateşle Dansı’’ olarak adlandırılan seramik fırını, işin ehli öğretmenler tarafından titizlikle kullanılıyor. Halk arasında çini eseri olarak dile getirilen çalışmalarda el emeği göz nuru ürünlerin son yolculuğu bu fırında tamamlanarak evleri süslemeye hazır hale getiriliyor.

Bu Fırın El Sanatlarına Değer Katacak

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Behzat Egilmez beraberinde şube müdürü Niyazi Gürgan, HEM Müdürü Ahmet Ateş, müdür yardımcısı ve Projeyi hazırlayan Ali Cila, El Sanatları Öğretmeni Serpil Algan, Usta öğretici Gülizar Güngör ile birlikte Seramik Fırınının çalışmasının ardından pişirilen eserlerin fırından çıkartıldı.

Kurslara katılarak yeni bir meslek dalı öğrenip aile bütçesine katkı sağlayan kadınların bu projede yer almalarını sağlayan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a, Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya, Erdemli Kaymakamı Avni Kula’ya. Erdemli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ahmet Ateş’e teşekkür eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Behzat Egilmez şöyle konuştu:

‘’Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ali Cila kardeşimizin koordinesinde hazırlanan ‘Eğlenerek öğreniyorum’’ konulu SODES projesinin devamlılığını sağlamak üzere kuruma alınan ‘’Seramik fırını ürün pişirme cihazı’’ bu işe gönül verenler tarafından harika eserlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu fırın kendi özelliğinde yani 1,5 metreye, 1,5 metre ebadında geniş ve çok amaçlı bir cihaz.

Bu fırın sayesinde seramik sanatı kursuna katılan kursiyer sayısında yüzde yüze ulaştı, ilçe dışından da özel siparişler alınmaya başlanıldı. Kursta yaptıkları seramik işlerini satarak üniversitede çocuk okutan evini geçindiren kursiyerlerimiz var. Eskiden başka yerlere seramik pişirmek için ürün götürürken yarısı zarar görüyordu. Seramik fırını sayesinde artık kırılan, zarar gören ürün olmaz oldu. Seramik kurslarına katılan kursiyerlerimizin adeta gözlerinin içi gülüyor.’’

El sanatları kursunda el emeği göz nuru ile yapılan eserleri yerinde görmenin mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Egilmez, ‘’Kursiyerlerimizin el emekleri eserler seramik fırınında yaklaşık 900 C derece en yüksek ısıyla pişirilip ortaya çıkartılıyor. 900 derece ısıda pişirilen eserler göz dolduruyor. Eserlerin seri üretim yerine elle yapılmış olması eserlere ayrı bir değer katıyor’’ şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından fırına verilen eserler büyük bir dikkatle çıkartıldı. Parçalı Kızkalesi figürlü eser çalışmasının ise Erdemli Kaymakamı Avni Kula’ya hediye edileceği bildirildi.