SPOR
Giriş Tarihi : 02-02-2019 20:58   Güncelleme : 04-02-2019 12:16

Şampiyona Rekorla Bitti

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonunun 2019 yılı faaliyet programında yer alan 10 metre Havalı Silahlar Tabanca ve Tüfek Türkiye Kupası final karşılaşmalarıyla son buldu. 9 adet Yeni Türkiye Rekoru kırıldı. Yurt genelinden 459 sporcunun katıldığı şampiyonada dereceye giren sporcular Avrupa ve dünya şampiyonasında mücadele edecek Milli takıma katılmaya hak kazandı.

Şampiyona Rekorla Bitti

Erdemli Atış Poligonunda düzenlenen şampiyona ile ilgili Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Ufuk Arman yaptığı açıklamada, iklim şartlarından dolayı Mersin Atış Poligonunda Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonası gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye’nin Akdeniz sahilindeki kentlerinin dışında kalan illerin kar ve soğukla boğuştuğunu kaydeden Arman, ‘’Diğer illerimizde soğuk ve karla mücadele edilirken Mersin’de hava sıcaklığı 10 derecenin üzerinde insanlar paltosuz, parkasız geziyor. Şampiyona için Mersin en avantajlı il durumunda ve biz bunun için burayı tercih ediyoruz. 4 gün süren Havalı Silahlar Türkiye Kupasına yurt genelinden 459 sporcumuz katıldı. Şampiyonada Türkiye rekorları atıldı, milli takım barajları geçildi. 9 sporcumuz Yeni Türkiye Rekoru kırdı. Yarışmaya katılan tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Atıcılık sporu her geçen gün yeni yetenekler ortaya çıkartılmasıyla daha da sevilir duruma geldi’’ dedi.

Şampiyonada dereceye giren sporculara madalya ve kupaları Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Ufuk Arman, Genel Sekreter Zeki Öztürk tarafından verildi.

TABANCA DALINDA

Büyük erkekler tabanca ferdi müsabakasında birinciliği Yusuf Dikeç elde ederken, Dikeç aynı zamanda 242,1 puanla yeni Türkiye Rekorunun sahibi oldu.  Takım olarak ise Ankara Jandarma Gücü elde etti.

Genç erkekler tabanca ferdi müsabakada birinciliği Habip Yeşilöz elde ederken,  tabanca takım dalında ise Ankara Gençlik Hizmetleri spor elde etti.

Yıldız erkekler ferdi tabancada birinciliği Abdulkadir Kılıç alırken, takım halinde ise Kahramanmaraş Gençlik Spor Kulübü ekipleri kazandı.

Minik erkekler ferdi tabanca dalında birinciliği Durdu Ahmet Konuş elde etti.

Büyük bayanlar ferdi tabanca dalında birinciliği Canan Türkoğlu alırken, takım dalında ise İstanbul Yenidoğu Spor kulübü aldı. Bu takım Yeni Türkiye Rekorunun da sahibi oldu.

Genç bayanlar tabanca ferdi müsabakada birinciliği Şevvel İlayda Tarhan aldı. Takım halinde ise birincilik kupasını Ankara Gazi Gücü sporcuları elde etti. Bu takım Yeni Türkiye Rekorunun da sahibi oldu.

Yıldız bayanlar tabanca ferdi dalda birinciliği İlayda Demir alırken takım halinde ise, Kayseri Erciyes Havalı Silahlar Kulübü elde etti.

Minik bayanlar tabanca ferdi dalda birinciliği Bilgi Sena Yılmaz aldı. Aynı zamanda 280 puanla Yeni Türkiye Rekorunun sahibi oldu. Takım halinde ise Kayseri Erciyes Havalı Silahlar Kulübü Derneği elde etti. Bu takım aynı zamanda 799 puanla Yeni Türkiye Rekorunun sahibi oldu.

TÜFEK DALINDA

Büyük Erkekler ferdi tüfek dalında birinciliği Ömer Akgün alırken, Ankara Jandarma Gücü ise takım halinde birincilik elde etti.  Bu takım aynı zamanda 1841,0 puanla Yeni Türkiye Rekorunun sahibi oldu.

Genç erkekler ferdi tüfek dalında, Enes Buğra Yayla birincilik alırken, takım halinde ise Akdeniz Atıcılık Spor Kulübü elde etti.

Yıldız erkekler ferdi tüfek dalında birinciliği Furkan Esat Özdin aldı. Takım halinde ise Sakarya Özel Sakarya Atıcılık kulübü aldı.

Minik erkekler ferdi tüfek dalında birinciliği Ahmet Muhammed Tekdal aldı. Bu sporcu aynı zamanda 311,3 puanla Yeni Türkiye Rekorunun sahibi oldu.

Büyük Bayanlar Ferdi Tüfek dalında birinciliği Seyedeh Roya Sobhkhız aldı.

Genç bayanlar ferdi tüfek dalında birinciliği Ayça Okurer elde etti. Bu sporcu 245,4 puanla Yeni Türkiye Rekorunun da sahibi oldu. Takım halinde ise Eskişehir Gençlik birincilik alırken 1811,5 puanla Yeni Türkiye Rekorunun da sahibi oldu.

Yıldız bayanlar ferdi tüfek dalında birinciliği Beyza Domaç alırken, takım halinde ise birinciliği Gümüşhane Gençlik Spor elde etti.