YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-01-2019 20:46   Güncelleme : 29-01-2019 22:09

32 Yıl Sonra Aynı Sıradalar

Erdemli Lisesi 1986-1987 mezunu 75 kişi 32 yıl sonunda aynı sınıflarda, aynı arkadaşlarıyla aynı sıraya oturmanın heyacanını yaşadılar.

32 Yıl Sonra Aynı Sıradalar

Erdemli Lisesi (Şimdiki ismiyle Akdeniz Anadolu Lisesi) Müdürü Halit Çoban, Okul Öğretmenlerinden Ethem Uysal, Yunus Makça, Mustafa Kemal Çalık, Fatma Karakaya Ersoy ve Hülya Şeker’in tertip ettiği bu ilk buluşmada katılanlar 32 yıl öncesine, lise yıllarına dönmenin büyük heyecanını yaşayarak özlem giderdiler.

Katılanların yarısının Erdemli dışarısında görev yaptığı büyük buluşmada, Rektör Yardımcısı, Dekan, Profesör, Doçent, Doktor, Bilim Adamı, İşadamı, Ögretmen, Bürokrat, Memur, işçi, Çiftçi herkes bütün etiketlerinden sıyrılarak yıllar öncesine döndü ve önce sınıf arkadaşlarını, sonra sınıfını, sonrada sıra arkadaşını bularak aynı sıraya oturdular.

Hiçbir kimse hiçbir şeye aldırmıyor, 32 yıl öncesine 17-18 yaşlarına lise yıllarına dönüyor ve anın tadını çıkarıyordu. Sınıflar dolmuş, sınıf başkanı susturmaya çalışsa da herkes o yıllardaki haline göre davranıyor, espriler, şakalar havada uçuşuyordu.

Proğramın okuldaki kısmından sonra tertip komitesi başka  bir ortamda yine arkadaşlarına nostaljik anlar yaşayacakları bir proğram hazırlamışlardı.

Birbirlerini uzun bir aradan sonra gören gençlerin aslında pek başka bir şeye baktıkları yoktu ama, yöremizin güzel lezzetlerinden sıkma, börek, tantuni ve Limon Diyar’ından (Merkez Turşu Şalgam-Mehmet ve Mitat Ceyhan) Şalgam ve Limonata ikramıyla başlayan ikinci proğramda doyasıya eğlendiler.

Yeme içme bir yana herkes yıllar öncesinden çocukluktan gençliğe ilk adım attıkları lise yılları fotoğraflarından tertip ettikleri slayt gösterisine odaklanarak pür dikkat seyrettiler.

Slayt gösterisinde duygusal bir girdaba giren arkadaşlar o andan itibaren tamamen lise yıllarına döndüler ve sohbet, muhabbet, gırgır, şamata ile yılların özlemini giderdiler.

Bu arada çalan müzik eşliğinde eğlenen gençler yıllar sonra 10 saatlerini birlikte geçirmenin tadını çıkarırken en kısa zamanda buluşmak ve daha çok olmak kaydıyla ayrıldılar.

Erdemli Lisesi Müdürü Halit Çoban yıllar sonra arkadaşlarıyla birlikte olmanın ve zaman geçirmenin tadını çıkardıklarını belirterek, “Bizim dönemimizde 2 Edebiyat Sınıfı, 3 Tabi Bilimler, 2 Matematik sınıfı olmak üzere 7 sınıfta toplam dönem arkadaşı olarak 220 kışı mezun olduk. Bu ilk buluşmamız ve kısa zamanda tertip etmemize rağmen arkadaşlarımızın üçte biri ile buluşmanın sevincini yaşıyoruz. Yazın düzenleyeceğimiz ikinci buluşmamıza tüm mezunlara ulaşacağımıza inanıyorum. Tertip eden, destek olan ve katılan arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Aynı dönem, aynı sınıftan mezun olan Doç. Dr. Mustafa Güleç ve Doç. Dr. Handan Güleç’te 32 yıl önceki arkadaşlarıyla buluştuklarından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek herkese teşekkür ettiler.

Çevre Mühendisi ve İşadamı Halil Hız’da yıllar sonra aynı arkadaşlarıyla aynı sıraları paylaşmanın heyecanını yaşadıklarını ve lise yıllarına döndüklerini belirterek ikinci buluşmayı büyük bir sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Serin’de böylesine güzel bir organizasyonu yaptıkları için tertip komitesine teşekkür ederken böylesine güzel bir olayın bir parçası olmaktan büyük onur duyduğunu söyledi.

Birçoğu benim ilkokul arkadaşım olan ve aynı dönemlerde lise yıllarını paylaştığım arkadaşlarımı böylesine güzel bir organizasyona imza attıkları için kutluyor, başarılar diliyorum. (Durhasan Şahin)

Foto galeriyi tıklayarak fotoların devamını görebilirsiniz